Átláthatóbb lesz a banki feketelista

Megváltozik januártól a banki adóslista kezelése. A Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer (BAR) feketelistáján jelenleg 120 ezer magánszemély szerepel, a legtöbb adósság 2003–2004-ben keletkezett.

Munkatársainktól
2005. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az Országgyűlés betartja az előzetes menetrendet, e hónap közepén kerül sor a T. Házban a banki ügyfelek adósbesorolására vonatkozó új jogszabálytervezet általános vitájára. Az 1996 óta működő BAR-listára minden cég, illetve magánszemély felkerül – öt évre, és anélkül, hogy tudna róla –, aki kilencven napot meghaladó, a minimálbér összegénél nagyobb tartozást halmoz fel. Tévedés esetén nincs jogorvoslati lehetőség, sokan pedig csak akkor szereznek tudomást a negatív besorolásról, amikor a BAR-listára hivatkozva egy újabb hitelkérelmüket elutasítják.
A rendszer jövő év elejétől változna. Az ezzel kapcsolatos jogszabálytervezet pontosítaná a feketelistára kerülés körülményeit. Kimondaná, hogy a bankoknak, biztosítóknak, lízingcégeknek harminc nappal a listára kerülés előtt értesíteniük kell az ügyfeleket. Így mód nyílik arra, hogy a határidő letelte előtt az adós rendezze tartozását, másrészt az értesítés nyomán kifogással élhetünk, vagy bírósághoz fordulhatunk. A panaszosnak csak akkor kell majd illetéket fizetnie, ha elveszíti a pert. Az eljárás folyamán megfordul a bizonyítási kényszer: jelenleg még az ügyfélnek kell bizonyítania, hogy ok nélkül került feketelistára, ezután a bankoknak kell majd világossá tenniük, miért emeltek be valakit a rossz adósok közé. Emellett évente egyszer bárki lekérdezheti majd, hogy szerepel-e, vagy sem a BAR-listán.
A cégek és a magánszemélyek BAR-listája abban különbözik egymástól, hogy míg az előbbieknél minden tranzakció szerepel az adatbázisban, az utóbbiak csak akkor kerülhetnek fel a listára, ha nem fizető adóssá váltak. A társaságok számára a BAR tulajdonképpen pozitív lehetőségeket hordoz, hiszen egy-egy sikeresen lezárt hitelügylet növeli esélyüket egy újabb hitelszerződés megkötésére, ám ezt az elvi előnyt a magánszemélyek nem használhatják ki, és információink szerint erre a törvénymódosítás sem teremt majd lehetőséget. Ennek ellenére nem árt tudni, hogy a feketelistára kerülés nem jelenti azt, hogy aki egyszer kilencven napot meghaladó törlesztést halmozott fel, automatikusan, öt évre elesik egy újabb hitelfelvétel esélyétől, hacsak nem államilag támogatott konstrukcióról van szó. A bankok ugyanis mindig egyedileg mérlegelnek, így egy időközben „megjavuló” rossz adós többnyire probléma nélkül kaphat kölcsönt. Az új szabályozás életbelépésével szakemberek szerint a bankok még inkább megenyhülnek majd, mert jövőre már nem csupán a tartozás ténye kerül be az adatbázisba, de az is, hogy milyen szerződésről van szó, és mi miatt halmozódott fel a tartozás. Így az is kiderülhet, hogy milyen súlyú mulasztásról van szó.
A BAR adatbázisa egyébként évről évre folyamatosan emelkedik. A lista jelenleg körülbelül 200 ezer vállalati ügyfél kilencszázezer tranzakcióját tartalmazza. A késedelmes fizetések száma folyamatosan nő, de ez meglepő módon nem a kis- és közepes vállalkozások, hanem a multinacionális cégek rovására írható. A lakossági listán 120 ezer személy 200 ezer mulasztását, visszaélését tárolják pillanatnyilag. A listán lévők leginkább azért panaszkodnak, mert a negatív besorolásuk öt évig akkor is megmarad, ha visszafizették tartozásukat. A legtöbb adósság 2003-ban és 2004-ben keletkezett.

(Csákó Attila, Erdősi Csaba, Jámbor Gyula)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.