Elszigetelődő Baszajev

A Kreml második csecsen háborút követő stabilizációs törekvéseinek befejező mozzanataként értékelik elemzők a vasárnapi parlamenti választást, amely kiteljesítve a hatalmi ágakat, megszüntetheti a szeparatista erők legitimitásának maradékát. Mindez természetesen legfeljebb Baszajevék elszigetelésének újabb lépéseként, semmint a konfliktus lezárásaként értelmezhető.

2005. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenki mást vár a 18 tagú felsőház és a 40 tagú alsóház megválasztásától. Moszkva elsősorban azt, hogy a körülményekhez képest szabadnak nevezhető választás meggyőzi a világ szkeptikus közvéleményét, hogy az elszakadásért folyó két véres háború után Csecsenföld visszatért az Oroszországi Föderáció alkotmányos mezejére. A helyi politikai elit eddig jelentős részben lefojtott politikai aktivitásának kiteljesedésében bízik. Ezt jelzi, hogy bár az egyre inkább elszigetelt szeparatista tábor nem vett részt a kampányban, de a helyekért nyolc párt 353 jelöltje szállt versenybe. Az előrejelzések alapján az Egységes Oroszország 47, a kommunisták 17, míg a két szociálliberális párt, a Jabloko és az SZPSZ pár százalékra számíthat. A nemzetközi közvélemény elsősorban abban bízhat, hogy a hatalmi ágak formai kiteljesedése után a kialakult rendszer megtelik politikai tartalommal is, s a köztársaság jövőjével kapcsolatos elképzelések nem a harctéren, hanem a parlament falai között ütköznek majd meg, ami hozzájárulhat a térség nemzetközi szempontból is egyre fontosabb stabilizálódásához.
Addig azonban hosszú még az út, bár a felmérések azt igazolják, hogy a csecsenek belefáradtak a majd másfél évtizedes háborúskodásba, és nem kérnek a vahabita eszmékből. Míg három éve még csak 67, addig most a lakosság 86 százaléka támogatja, hogy a köztársaság ne szakadjon el Oroszországtól. A moszkvai Szociális Marketing Intézet felmérése szerint ugyanakkor a csecsenek fele hisz a választások teljes szabadságában. Nagyjából hasonló volt a hangulat nemrégiben Afganisztánban is. Az európai szervezetek ugyan ezúttal sem küldtek hivatalos megfigyelőket, kizárva a szabad választás lehetőségét az erőszak árnyékában, vezető külföldi diplomaták utóbbi hetekbeli nyilatkozatai alapján a Nyugat a korábbinál megértőbbnek látszik a rendezési folyamat iránt. Mindez azzal is magyarázható, hogy sokakat elriaszt a radikális iszlám eszmék térségbeli terjedése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.