Fut, fut a „babakocsi”…

Nincs az a nyugodt ember, aki ne rezzenne össze, amikor az utca forgatagában meghallja egy mentőautó vijjogó hangját. És sajnos nincs olyan nap, óra, amikor ne lenne szükség a segítségre. Az Európában is egyedülálló, gyermekekre specializálódott rohamkocsi évente kétezer helyszínre vonul ki, hatvan százalékban súlyos, életveszélyes állapotú betegekhez, rosszullétek, balesetek helyszínére. Negyven százalékban a sürgős és biztonságos szállítást végzi a kórházak között. A személyzet által évente végzett 15-20 sikeres újraélesztés nemzetközi mércével is kiemelkedő.

Kormos Valéria
2005. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orvosok, mentőtisztek, sofőrök, a központi irányítók a speciális járművet maguk között csak „babakocsinak” becézik, utalván felbecsülhetetlen szerepére az életmentésben. A kicsi gyermekek sürgősségi ellátása más jellegű szakmai tudást, speciális műszereket és gyakorlati felkészültséget kíván, mint amikor felnőttről van szó. Szerencsére a fővárosban a gyermekkórházakban és más sürgősségi, illetve speciális intézményekben az orvosok, valamint a mentőszolgálat munkatársai rendkívül összetartó emberek. Ami talán alkati dolog is, fakadhat a közösen átélt nehéz pillanatokból, a feléjük áradó szeretetből. Hosszú évekig szembesültek azzal a képtelen és dühítő helyzettel, hogy a mentőautókban a felnőttekhez méretezett felszerelések, műszerek a kisebb gyermekeknél nem alkalmazhatók. S bizony az is előfordult, hogy emiatt veszítettek el valakit.
1998-ban kiemelkedően magas volt a riasztások száma. Gesztes Éva orvosnő és László Endre Márton üzletember – aki humánus indíttatásból fiatalkora óta mentőzik – bíztak abban, hogy elhivatottsággal, szakmai tudással és a civil társadalom öszszefogásával előbbre juthatnak. Úgy gondolták, közadakozással összejöhet a pénz egy, a gyermekekhez „igazított”, a legmodernebb felszerelésekkel ellátott, speciális rohamkocsira. Az említett orvosi körben és az Országos Mentőszolgálatnál társakat is találtak mindehhez. Így jött létre a Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat Közhasznú Alapítvány. Kezdetben a főváros 12 kórházának 31 orvosa karitatív alapon vállalta a szolgálatot, és a befolyt adományokból tízmillió forint értékű speciális felszerelésre tellett. Az autó üzemeltetésének költségeit a mentőszolgálat vállalta át. A munkamorálra jellemző, hogy az eltelt hat évben a 24 órás szolgálatban egyetlen ünnepkor sem volt fennakadás. Pedig – ahogyan ma is – az orvosoknak főállásukban, a kórházakban is helyt kell állniuk, ott is van éjszakai és hét végi ügyelet. Nem beszélve arról, hogy a saját családra is gondolni kell, és a kettős elkötelezettség különösen jó szellemi és fizikai készenlétet kíván. Itt mindenki büszke a hivatására, de – mint dr. Krivácsy Péter, a kuratórium elnöke megjegyzi – senki nem akar a másik elé tolakodni, különösképpen kitűnni.
A kollegialitás és a másik ember megbecsülése részben a rendkívüli feladatokból fakad, ha valakinek időközben másfelé vezet az útja, még évek múltán is visszakívánkozik a csapatba. A közadakozásból, a pályázatokból, a támogatásukat szolgáló rendezvények összegéből 2004 áprilisában eljutottak oda, hogy magukénak mondhatják Európa legjobb gyermekmentő járművét. A rohamkocsit Németországban tervezték és gyártották. Belső kialakításának alapját az Országos Mentőszolgálatnál alkalmazott rohamkocsi felszerelése adta. Ma egy negyvenmillió forintos értékkel rendelkezik az alapítvány. A gyermekrohamkocsi voltaképp úgy tekinthető, mint egy bármilyen helyszínen működésbe hozható mobil intenzív osztály.
A mindössze néhány kilogrammos lélegeztetőgép története is jellemző. Mindent tud, amit egy modern, számítógép vezérelte respirátor nyújthat, az újszülött és a felnőtt beteget egyaránt segíti. Az üzembe állításához kellett némi szakmai bátorság, hiszen Magyarországon itt használták először.
– Az utóbbi időszakban a Hír Televízió által szervezett Szent Márton-napi borárverésből csaknem 20 millió forint folyt be. Ebből az összegből már a vidéki mentőszolgálatok munkatársait is segíteni tudtuk. Speciális életmentő felszereléseket szereztünk be a számukra, egy-egy készlet értéke hatszázezer forint volt. Ezzel párhuzamosan rendszeresen tartunk gyakorlatokat, képzéseket vidéki városokban mindabból, amiben mi már előbbre tartunk – emel ki néhány adatot, eseményt tevékenységükből dr. Krivácsy Péter. Fél éve bízták meg a kuratórium elnökségével. Gyakorló orvos, aki pályakezdésétől ezzel a területtel kötelezte el magát.
A rohamkocsi személyzete évente többször is részt vesz továbbképzéseken, ahol nemcsak az elméleti tudást gyarapítják, hanem úgynevezett fantombábuk segítségével a legváratlanabb helyzeteket idézik meg. Létezik például olyan újraélesztő bábu, amely képes arra, hogy saját szív- és lélegző hangot adjon ki. Sőt egy kis vezérlőegységgel a kóros szívzörejek és légzési zavarok is imitálhatók.
Az is figyelemre méltó, ahogyan ez a civil szervezet (amely végül is állami feladatot vállalt át) az Országos Mentőszolgálattal kialakította a munkaszervezést és a gazdasági együttműködést. A rohamkocsi működtetési költségeiről, az állományukba tartozó személyzet béréről ők gondoskodnak. Az alapítványt segítő orvosok kezdetben karitatív alapon dolgoztak, ma már fizetik az itteni munkájukat. Viszont a rohamkocsi felszerelését, az ellátáshoz szükséges anyagokat, műszereket az alapítvány fedezi. A speciális járműnek az irányítása is nagy körültekintést kíván, hisz csak egy van belőle az országban. Alapvető szempont, hogy ne hívják fölöslegesen, ugyanakkor mindig ott legyen, ahol csak ezzel a felszereltséggel lehet segíteni. Ez a döntés az Országos Mentőszolgálat központi irányítócsoportjára hárul, akik évtizedes tapasztalatokkal és helyzetismerettel rendelkeznek. Ezért ha a Markó utcai központtól, ahol a rohamkocsi állomásozik, távolabbi helyszínre riasztják, egyszerre indítják el az úgynevezett általános mentőegységet és a speciális kocsit.
– Ez azért jó megoldás, mert ha valaki súlyos, életveszélyes állapotban van, minden pillanat számít. Ha a helyszínhez közelebb lévő kollégáink előbb érnek oda, elvégzik a legfontosabb életmentő beavatkozásokat. Mi pedig továbbvisszük a folyamatot. Az is megtörténik, hogy a már ott lévő kollégáink, látván a speciális ellátás szükségességét, segítséget kérnek tőlünk – mondja az ügyeletes orvos.
Egy alkalommal éppen egy mozgássérültek intézményében volt a speciális autó, egy rosszulléthez hívták őket. Elvégezték a munkájukat, épp indultak volna tovább, amikor pánikszerű futkosás kezdődött körülöttük. Egy gyerek kiesett a harmadik emeletről. Még a sokkos állapot bekövetkezte előtt sikerült megkezdeni az ellátását, majd rendkívül gyorsan a megfelelő kórházba vinni.
A gyermek több operációval, de túlélte a balesetet.
De nem csak balesetekről van szó, munkájuk egyharmadát azok az esetek teszik ki, ahol súlyos állapotban lévő, lélegeztetett kisgyermekeket kell egyik kórházból a másikba szállítani, akár a fővárosban, akár vidéken. Nem kis örömmel említik, hogy a gyerekek állapota az „utaztatás” alatt nem romlott, sőt volt, akit még jobb állapotban adtak át a fogadó kórháznak, mint ahogyan megkapták.
Jelenleg 22 gyermekintenzíves orvos, öt hivatásos mentőápoló, hét hivatásos mentő-gépkocsivezető alkotja ezt a különleges csoportot. Zömmel fiatalok, de vannak visszajáró idősebb kollégáik is. A pánikba esett hozzátartozók többnyire a gyors segítséget, a higgadt, de villámgyors mozdulatokat érzékelik. Csak amikor a gyermeket biztonságban tudják, s már gyógyul, akkor keresik vissza, kiknek is mondhatnának köszönetet.
Az alapítványhoz ma már egy másik jármű is tartozik. Ez egy úgynevezett mentőorvosi személyautó, amelynek ugyanaz a felszereltsége, mint a rohamkocsié. Azt szeretnék, ha mielőbb „munkába tudna állni”, hiszen nagy szükség lenne rá. Bíznak benne, hogy az állami mentőszolgálattal ezúttal is sikerül szerződniük. Panaszt ugyan nem hallani tőlük, de tény, hogy a „babakocsi” eddig 40 ezer kilométert futott, előbb-utóbb szükség lesz a cseréjére…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.