Hol van a sok munkahely?

Tegnap megkezdődött a parlamentben a foglalkoztatási helyzetről szóló kormányzati jelentés általános vitája. A kormánypárti képviselők szerint egyre többen jelennek meg a hivataloknál állásért. Az ellenzék a megígért munkahelyeket kérte számon a kabineten.

Hunyor Erna
2005. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtette az első lépéseket a kormány a hazai munkaerőpiac gondjainak megoldására, amiket a jövőben további intézkedések követnek – közölte Csizmár Gábor a foglalkoztatás helyzetéről és a foglalkoztatás bővítését szolgáló lépésekről szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitájában tegnap a parlamentben. A foglalkoztatási és munkaügyi miniszter szerint a kormányzat szándéka, hogy regisztrálják azokat, akik dolgozni akarnak. Ezért nőhet egyszerre a foglalkoztatás és a munkanélküliség – állapította meg a miniszter, aki hét pontban fogalmazta meg a jövő tennivalóit. Ezek között elsőként a versenyképesség megőrzésének, a foglalkoztatás növelésének és a bérek felzárkóztatásának összehangolt fejlesztését említette. Emellett a vállalkozások, munkavállalók alkalmazkodásának javítását, az alulképzettség, a szakképzetlenség enyhítését, megszüntetését emelte ki.
Filló Pál (MSZP) azt mondta: a regisztrált munkanélküliek számának növekedését nem lehet önmagában vizsgálni, mivel egyre többen jelennek meg a hivataloknál az elhelyezkedés megkönnyítésének reményében. Úgy fogalmazott: nem a kormány, hanem a piac feladata a munkahelyek teremtése. Bernáth Ildikó (Fidesz) kijelentette: a Szövetség nem támogatja a jelentést, mert a kormányzati intézkedések egyáltalán nem segítették elő a munkahelyteremtést. 2002 óta növekedett a munkanélküliség, minden ötödik pályakezdő munkanélküli, 33-szor emelték az adókat, hat új adónemet vezettek be. Márpedig ezek egyike sem a munkanélküliség csökkentésének irányába hat – emelte ki. Bernáth Ildikó emlékeztetett arra, hogy a kormány 400 ezer új munkahelyet ígért, ezzel szemben nem az álláshelyek, hanem a munkanélküliek száma nőtt. Utalt arra is, hogy míg a távmunka támogatására 313 millió forintot költött a kormány, addig az sms-kampányra félmilliárdot. A Fidesz azt javasolja, hogy a fiatal pályakezdők vállalkozóvá válásához a munkaerő-piaci alapból biztosítsanak megfelelő pénzügyi forrást.
Továbbiak a 13. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.