Órákkal George Bush tegnapi beszéde előtt a Fehér Ház nyilvánosságra hozta azt a 38 oldalas jelentését, amely körvonalazni igyekszik az amerikaiak iraki győzelmét jelentő stratégiáját. A Nemzeti stratégia az iraki győzelemhez című dokumentummal és az amerikai elnöknek az amerikai haditengerészeti akadémián mondott beszédével Bush offenzívát indított egyre népszerűtlenebb és egyre inkább bírált iraki háborúja védelmében, amelyet – felmérések szerint – az amerikaiak már 62 százaléka ellenez. Egyetlen háborút sem sikerült megnyerni menetrend szerint – mutat rá a Fehér Ház jelentése, amely hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államok biztosra veszi iraki győzelmét. Az Irakban állomásozó amerikai csapatok jövőbeni kivonására kitérve a dokumentum megjegyzi: „Számítunk erőink átrendeződésére a jövő évben, amint a politikai folyamat előrehalad, és az iraki biztonsági erők megerősödnek és gyakorlatra tesznek szert, bár ezt nem tudjuk garantálni.” Eközben Donald Rumsfeld védelmi miniszter elhatározta, hogy a lázadókat ezután nem lázadóknak fogják hívni – írta a The Washington Post. A Pentagon vezetője sajtóértekezletén elmondta: megvilágosodott előtte, hogy a szó „nagyobb legitimitást ad nekik, mint amit megérdemelnek”.
A Keresztény Béketeremtő Csoportok nevű humanitárius hálózat, amelynek négy munkatársát rabolták el Irakban, közleményében a túszejtést „az Egyesült Államok és Nagy-Britannia törvénytelen tettei” következményének nevezte.
Súlyos következmények. Franco Frattini bízik az Európai Unió tagországaiban, hogy igazat mondanak az állítólagos titkos CIA-börtönökkel kapcsolatban, de meg kíván bízni az ezekkel kapcsolatos hivatalos amerikai információkban is, amelyekkel mindazonáltal még nem rendelkezik – derül ki abból az MTI által idézett interjúból, amelyet a La Libre Belgique című napilap tegnap közölt az igazságügyi és jogi kérdésekért felelős uniós illetékessel. Tegnapi, brüsszeli sajtótájékoztatóján az EU-biztos azt mondta, hivatali és erkölcsi kötelessége Európának, hogy fényt derítsen az esetleges titkos börtönökre. Hozzátette: súlyos következményekkel járna, ha kiderülne valamelyik uniós tagország érintettsége. (G. Zs.)