Ismét leszállt a Hayabusa szonda

A japán Hayabusa (magyarul Sólyom) űrszonda másodszor is leszállt az Itokawa kisbolygóra – jelentették be Japánban. A közlemény megerősíti, hogy ezúttal sikeres volt a talajminta felvétele is a landolás után.

Schuminszky Nándor
2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megismételte bravúrját a japán űrkutatás: másodszor is landolt a Hayabusa űrszonda az Itokawa kisbolygón. A szombat hajnali sikeres manőver előzményeként az űreszköz nyolc napja már leereszkedett az aszteroida felszínére, de akkor nem tudott talajmintát gyűjteni. A korábbi jelentések szerint – a jelzőbója kibocsátása után – egészen 17 méteres magasságig követhető volt a Hayabusa útja, de ezután – valószínűleg technikai hiba miatt – lezárult az adatfolyam a Föld felé. A rádióhullámok egyébként 30 perc alatt járják meg az utat a 290 millió kilométerre lévő égitesttől a Földig és vissza.
Az ismétlés azonban meghozta a várva várt eredményt. A Hayabusa annak ellenére teljesítette feladatát, hogy három helyzetszabályozója közül kettő már nem működik, és ez jelentősen megnövelte a biztonsági kockázatot. Bár az Itokawa elérésének ténye nem hozott újdonságot, hiszen 2001-ben a NASA űrszondája már sikeresen leszállt az Erosz nevű kisbolygón, de talajmintát nem vett magához.
Amikor a Hayabusa alján lévő anyaggyűjtő tölcsér elérte a felszínt, egy öt grammos acélgolyó lökődött ki a vetőcsőből, és a talajba csapódva részecskék tömegét spriccelte ki. Az anyag egy része – nagyjából egygrammnyi – bejutott a tölcsérbe, s az űrszonda 2007-ben tér vele viszsza a Földre. Két év múlva tehát első ízben és „első kézből” szerezhetünk információkat a Naprendszer korai életéről.
A visszautat mindenképpen alaposan megnehezítik a giroszkópok hibái, de ha az egyetlen helyzetszabályozó jól működik majd, akkor az űrszonda nagy valószínűséggel hazaér. Természetesen a sikeres leszállási manőver még nem garantált, gondoljunk a Genesis űrszonda tavalyi kemény földet érésére, pontosabban becsapódására. De az összetört kapszulából azért némi adatot sikerült megmenteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.