Az Arcanum Adatbázis Kft. kiadványainak kedvelői ma már ritkaságokból álló kézikönyvtárral, sőt valóságos házi levéltárral is dicsekedhetnek. A hivatásos történészek, nyelvészek és az amatőr kutatók dolgát megkönnyíti, hogy a lakás falai között tanulmányozhatják például a középkori Magyarország okmánytárát, amely történelmünk egyik legfontosabb forrásbázisa, a digitalizált változat létrejöttével több tízezernyi okleveles anyag válik bárki számára hozzáférhetővé.
Hasonló horderejű vállalkozás legújabban az Erdélyi Fejedelemség 1560 és 1689 között kiadott több mint tízezer oklevelének megjelentetése. A rendkívül becses kora újkori dokumentumokat (többek között János Zsigmond, Báthori Zsigmond és I. Apafi Mihály által jegyzett okleveleket) felvonultató DVD ezenkívül tartalmazza a harmincöt kötetben fennmaradt Erdélyi királyi könyvek oldalainak digitális másolatát is. A roppant terjedelmű anyag – amelyben a sokrétű keresőrendszer segítségével kényelmesen el lehet igazodni – a Partiumot és Felső-Magyarországot érintő dokumentumokat, adatokat is bőven tartalmaz.
A magyar történetírás 1986-ban tette le az asztalra Erdély történetének három vaskos kötetét. A gazdag képanyaggal, térképekkel és részletes bibliográfiával kiegészített hiánypótló mű már a legfrissebb hazai és külföldi kutatási eredményeket is tartalmazta. Erdély történetét az Arcanum most CD-ROM formájában tette hozzáférhetővé csakúgy, mint Gudenus János József több évtizedes kutatómunkájának eredményét, A magyarországi főnemesség 20. századi genealógiáját, amely nemcsak a genealógusok, hanem a történelem más segédtudományainak művelői számára is alapvető forrás, miként Kempelen Béla, valamint Nagy Iván családtörténeti alapművei, továbbá a Siebmachers Wappenbuch és a Turul évfolyamai, amelyek ma már ugyancsak hozzáférhetők az Arcanum jóvoltából. Gudenus kiváló munkája hatszáz magyarországi főnemesi család leszármazását ismerteti.
Korábban látott napvilágot CD-ROM-on a Magyar könyvészet, az 1712 és 1920 között hazánk területén megjelent kiadványok bibliográfiai adatbázisa, amelynek gerincét Petrik Géza (1845–1925) szerkesztette. Ennek folytatásaként vehetjük most kézbe CD-ROM-on a könyvészet folytatását, az 1921 és 1944 közötti időszakra vonatkozó részt, amelyet az Országos Széchényi Könyvtár retrospektív bibliográfiai osztálya szerkesztett 1980 óta.
Ókori sírkövek, érdekes hegyvidéki cincérfélék, Gamauf Teofil feljegyzései Kis Jánosról, utcanevek eredete, római kori kemenceboltozat téglájának kőzettani vizsgálata – hamisítatlan polihisztor folyóirat a Soproni Szemle, amint egy helytörténeti periodikának lennie illik. 1937-től szolgálja a lokálpatrióták igényeit, „a homo soproniensis térben, időben és szellemben kiépült különleges világát”, a magas színvonalú közönségnevelést, vagyis a helyi érdekű, de országos jelentőségű művelődéstörténet-írást. Bár 1944-től tizenegy éves szünetet kénytelen tartani, s 1955-ben természetesen az újjászületett lapba is bekerül a vörös farok legalább egy-egy tanácsköztársaságos cikk erejéig, a Soproni Szemle hamar visszatalált a magyar helytörténeti kiadványok legjobb hagyományaihoz. Az Arcanum-kiadvány igen komoly regionális szellemi műhely munkájának termését gyűjti össze, a ma már szinte fellelhetetlen háború előtti kötetektől a 2004. évi évfolyam utolsó számáig.
Hasonló társadalomtörténeti izgalmakat tartogat Bona Gábor hadtörténész két könyvének CD-ROM-ra digitalizált változata: a Tábornokok és törzstisztek, hadnagyok és főhadnagyok az 1848–49. évi szabadságharcban című összeállítás. A trilógia első kötete először 1987-ben jelent meg, azóta többször kiadták a továbbiakkal együtt mint afféle történettudományi bestsellereket. 8600 életrajz mutatja be a szabadságharcos tisztikart, a sereg szervezéstörténetét és a válságszakaszokat; azt, hogy a tisztek milyen társadalmi osztályokból, rétegekből származtak, valamint nemzetiségi, életkori, vallási megoszlásukat, politikai kötődéseiket. Bona Gábor többek között megállapítja, hogy a honvédsereg felső vezetésének döntő hányadát volt császári-királyi tisztek alkották, illetve hogy a tisztikar katonai előképzettsége forradalmi hadseregeknél szokatlan módon jelentős volt.
További ritkaság vált elérhetővé CD-ROM-on az Arcanumnak köszönhetően: Vargyas Lajos nagy szintézise, A magyarság népzenéje, amely az értekezésen túl ezer kottát és tízórányi hanganyagot is tartalmaz. S nem kevésbé hasznos a néprajz iránt érdeklődők számára az Európai Folklórintézet kiadványainak gyűjteménye, amely csaknem félszáz kötetet tartalmaz az elmúlt évtized terméséből a széki vőfélykönyvtől kezdve a török mesegyűjteményeken és szakbibliográfiákon át az angol nyelvű kiadványokig.
(Az erdélyi fejedelmek oklevelei – Erdélyi királyi könyvek. Erdély története. Gudenus János József: A magyarországi főnemesség 20. századi genealógiája. Magyar könyvészet, 1921–1944. Soproni Szemle, 1937– 1944; 1955–2004. Tábornokok és törzstisztek, hadnagyok és főhadnagyok az 1848–49. évi szabadságharcban. Vargyas Lajos: A magyarság népzenéje. Az Európai Folklórintézet kiadványai. Arcanum Adatbázis Kft., Budapest, 2005. A DVD-ROM ára: 25 000 forint, a CD-ROM-ok ára egyenként: 6250 forint)

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó