Közöny a szlovák helyi választás előtt

Nincsenek tisztában az emberek a megyei önkormányzatok küldetésével, egyre bővülő jog- és hatásköreivel – így lehetne öszszefoglalni a szlovákiai politológusok és szociológusok véleményét arról a mérhetetlen közönyről, amely a szombatra kihirdetett megyei önkormányzati és elnökválasztást övezi.

Neszméri Sándor
2005. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vannak olyan felmérések, amelyek szerint a jogosult polgároknak alig húsz százaléka járul majd az urnákhoz, amire választások esetében a rendszerváltás óta még nem volt példa Szlovákiában. Pedig a decentralizáció következtében éppen jövőre a megyék már önállóan gazdálkodnak, az állami költségvetésből ugyanis automatikusan kapják meg a személyi jövedelemadó harminc százalékát. A kormánynak január elsejétől semmilyen ráhatása nem lesz a pénzforrások felhasználására. Jogos és megalapozott tehát a felhívás, amely szerint „élni kell az alkotmányos joggal, el kell menni szavazni”. Merthogy ezentúl évente milliárdos összegekről döntenek majd azok, akik megszerzik a regionális kormányzati hatalmat.
*
Intő jel lehetne ezzel kapcsolatban a polgároknak, hogy mennyire erőteljesen készültek a pártok a választásra. Igaz, egyes politológusok szerint éppen a hatalmi vágy túllihegése riasztja el a polgárokat a választásoktól, hiszen olyan koalíciók születtek, amelyeket semmi mással nem lehet magyarázni, csak és kizárólag a hatalomközelbe jutás vágyával. Hiszen vannak megyék, ahol a szélsőséges nacionalisták szociáldemokratákkal és liberálisokkal fogtak össze, de – kirívó példa Nyitra megye – olyan is akad, ahol a kormánykoalíció pártjai fogtak kezet Slota nacionalistáival és a kormánykoalíciót lépten-nyomon szapuló Robert Ficóékkal, csak hogy megkaparintsák a hatalmat a Magyar Koalíció Pártjától (MKP), amely egyedül kormányozta a megyét.
Ezt az összefogást a szlovák politológusok egy része nagyon szerencsétlen „etnikai alapú szövetkezésként” értékeli, merthogy az elvtelenségen túl újraélesztheti a bizalmatlanságot a magyarokkal szemben. Egyelőre nehéz megítélni, bekövetkezik-e valamifajta etnikai alapú ellentét a választásokat követően, azonban le kell szögezni, hogy bár az MKP valóban négy megyében – Kassa, Besztercebánya, Nyitra és Nagyszombat – kényszerült arra, hogy egyedül mérettesse meg magát, s egyedül Pozsony megyében vállalták a magyarokat az MKP jelenlegi kormánykoalíciós partnerei, a kampányban nem került elő a „magyar kártya”.
Ezzel együtt – vagy ennek ellenére – a magyarok körében sem nagy a választási kedv, a felmérések szerint őket is az „országos szintű közöny” jellemzi. Ez viszont azt sejteti, hogy a magyarok mindenütt kiszorulhatnak a megyei kormányzásból, hiszen azok határait annak idején – még a „meciari” érában – úgy húzták meg, hogy a magyarok aránya egyik régióban se érje el még csak a harminc százalékot sem. Ez ellen pedig csak az országos átlagnál nagyobb választási aktivitással lehetne védekezni – ahogy történt ez 2001-ben a már említett Nyitra megyében. Hogy ezt a magyar választók közül mennyien értik meg, csak a választás napján, november 26-án derül ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.