Külvárosi kilátástalanság

A politikusok és az elemzők komoly vitát folytatnak arról, hogy a franciaországi zavargások spontán módon vagy előre megszervezetten, központilag irányítva robbantak-e ki. A Le Monde című napilap tegnap vezércikket szentelt a témának, kiemelve, hogy a történtek komoly kétségeket fogalmaznak meg a francia társadalmi modellről. A lap elemzője, Yves Bordenave szerint az a legnagyobb baj, hogy senki sem ismeri a jó megoldás receptjét.

György Zsombor
2005. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magas a munkanélküliség aránya, a külvárosokban élők semmiféle jövőképet nem látnak maguk előtt – Yves Bordenave szerint ez az igazi oka az egyre inkább eldurvuló franciaországi zavargásoknak. Az elemző osztja azokat a véleményeket, miszerint nem magával a bevándorlással van a gond, hanem azzal, hogy nem fordítottak időben kellő energiát a távoli szegény országokból érkezők társadalomba való beillesztésére.
A Le Monde című francia lap elemzője szerint arra lehet számítani, hogy a helyzet tovább romlik. A lázadók Nicolas Sarkozy belügyminiszter lemondását követelik, ez azonban nem lenne megoldás a problémákra. A külvárosi bevándorlók többsége tanulni és dolgozni szeretne, erre azonban nincs lehetősége – mondta lapunknak Yves Bordenave, aki szintén Észak-Afrikából érkezett családból származik. „Én itt élek Párizsban, soha nem is jártam Algériában, ahonnét a szüleim származnak, s így vannak ezzel a külvárosban randalírozó fiatalok is” – fogalmazott. A szakújságíró éppen ezért felhívta a figyelmet, hogy a rendbontók néhány kisebb csoporttól eltekintve nem a nyugati civilizáció, hanem saját helyzetük és a kormány ellen lázadtak fel. (Ezzel az állásponttal nem mindenki ért egyet, hiszen egyre többen az alapvető európai értékeket látják veszélyben – a szerk.)
Bordenave szerint hatalmas probléma, hogy senki sem készült fel arra, hogy egyszer lázadás törhet ki, így most sem az ország vezetői, sem a többi politikus nem tudja igazán, mit kellene tennie. Az illetékesek azonban szeretnék minél kevesebb áldozat árán lezárni a konfliktust, így a hadsereg bevetésére csak végső megoldásként gondolnak Párizsban – vélte Bordenave.
A Le Monde a többi újsághoz hasonlóan nagy terjedelemben foglalkozott a zavargással és annak okaival. A lap azt írta, „az az ország, amelyik az emberi jogok és a nagylelkű társadalmi modell bölcsőjének tartja magát, most mindenki szeme láttára bizonyul képtelennek arra, hogy megfelelő életkörülményeket teremtsen a fiatal francia polgárok számára”, vagyis a zavargások valódi kétségeket fogalmaznak meg a francia társadalmi modellről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.