Az autók Amadorában lobbantak lángra, abban az elővárosban, ahol zömmel Afrikából bevándorolt családok laknak – jelentette az MTI. Autók égtek az éjjeli órákban több belga város utcáin is. Brüszszelben öt, Antwerpenben, Liege-ben és Namurban kettő-kettő, Gentben és Mechelenben egy-egy jármű vált a lángok martalékává. Személyi sérülés sehol nem történt. Tizenegy autót gyújtottak fel kedd éjszaka a németországi Berlinben és Kölnben, míg Altenburgban három Molotov-koktélt dobtak egy iskolára. Minden illetékes tagadta, hogy a francia eseményekkel kapcsolatba lehetne hozni az országaikban történteket.
Közben Franciaországban rendőrségi vélemények szerint csökkent a rendbontások intenzitása a múlt éjszaka, ennek ellenére szerdára virradóra az országos rendőrparancsnokság hajnali négy órakor kiadott adatai szerint 558 gépjárművet gyújtottak fel, és 204 személyt vettek őrizetbe. Előző éjjel ugyanebben az időben már 814 jármű vált a lángok martalékává, 143 embert fogtak el, és négy rendőr is megsebesült.
*
Az erőszakos cselekmények csendesülését erősítette meg Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter is, aki kedden este Toulouse-ba látogatott. A déli város Reynerie kerületében kedden este összecsapások voltak a rendőrök és a fiatalok között. Lyonban két orosz újságírót bántalmaztak a tüntetők, Bordeaux Bassens külvárosában pedig benzines palackokkal robbantottak fel egy autóbuszt, de az akcióban senki sem sérült meg. Nizzában egy 53 éves férfi szenvedett súlyos fejsérülést egy ablakból kidobott súlyzótól, állapota válságos.
A francia kormány kedden elfogadta az 1955-ös, rendkívüli állapotra vonatkozó törvény életbe léptetését, amelynek értelmében kijárási tilalmat lehet bevezetni, és bírói ellenőrzés nélkül jogosultak a hatóságok házkutatásokat végrehajtani. A francia Alpok és a Földközi-tenger térségében eddig öszszesen 21 városban lépett életbe az az intézkedés, amely este 22 órától másnap reggel 6 óráig kijárási tilalommal sújtja a 16 éven aluli fiatalokat. A CSA közvélemény-kutató intézet felmérése szerint, amelyet a Le Parisien/Aujourd, hui en France című napilap közölt, a franciák 73 százaléka támogatja a kijárási tilalmat a rend helyreállítása érdekében. Ennek ellenére a helyi sajtó ellenzéki része máris bírálja az intézkedést. A Le Monde vezércikke szerint az algériai események miatt 1955-ben megszavazott törvény életbe léptetésével a francia kormány „elképesztően brutális üzenetben” közölte, hogy a külvárosi fiatalokra úgy tekint, mint nagyapáikra. A mértékadó újság hangsúlyozza, hogy a külvárosi negyedekben garázdálkodó bandákkal szembeni jogos társadalmi felháborodás mellett az önkormányzati vezetők, a rendőrség, a tűzoltóság és az érintett negyedek lakói eddig példamutató nyugalomról tettek tanúbizonyságot. Mivel a megmozdulásnak nincsenek se követelései, se megfogalmazott üzenetei, minden túlkapás a legrosszabbhoz vezethet. A Libération szerint a kijárási tilalom talán segíthet a rend pillanatnyi helyreállításában, de mindenképpen növelni fogja azt a dühöt, amely az erőszak elterjedéséhez vezetett. A baloldali újság hangsúlyozza, hogy a nemzetgyűlésben az ellenzék nem ítélte el, csak kritizálta a rendkívüli állapot bevezetését, ami annak jele, hogy a baloldalnak sincs alternatív javaslata a helyzet megoldására.
A Franciaországban éjszakánként lángokban álló több száz gépkocsi egy eredeti és tiszteletre méltó kísérlet, nevezetesen az elmúlt száz év francia integrációs politikája elporladásának jelképe – véli Alain Duhamel politológus a Libérationban közölt elemzésében. Duhamel szerint Franciaország nem sodródott a polgárháború szélére, csak egyszerűen véget ér az elmúlt száz év idealista és ambiciózus francia történelme, amely a világ minden tájáról érkező, bármilyen vallással és kultúrával rendelkező bevándorlókból francia állampolgárokat kívánt formálni.
Szigorítás Ausztriában. Jövőre csökkenti Ausztria a bevándorlókra és alkalmi munkavállalókra vonatkozó keretszámot a Die Presse című bécsi napilap információi szerint. A tegnap benyújtott belügyminiszteri tervezet főképp a családos bevándorlókat érinti, keretszámukat egyötödével mérsékelnék. A konzervatív újság idézi az OGM közvélemény-kutató cég felmérését is, amely szerint az osztrákok 72 százaléka „kisebb európai bevándorlást” tart jónak. (MN)