Minden évben megrövidítik az erdészeteket

Ha nem változtatják meg a 2006-os büdzsét, s az ideihez hasonlóan jövőre sem kapnak támogatást az erdészek, akkor az erdőgazdálkodás katasztrofális helyzetbe kerülhet. Az erdészek az eddig támogatott közcélú feladatokat az erdőfenntartásra szánt összegekből finanszírozzák. A 2007–2013-as uniós költségvetési időszakra vonatkozóan az eddigi nemzeti vidékfejlesztési tervek verziói is csupán az erdőtelepítéseket említik támogatási lehetőségként.

Nagy Ottó
2005. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai erdőgazdálkodást katasztrofális helyzetbe sodorhatja a 2006. évi nemzeti költségvetés, amennyiben annak ismert számai nem módosulnak. A jövő évi büdzsé ugyanis, hasonlóan az ideihez, egyetlen fillért sem szán az erdészeknek – nyilatkozta lapunknak Sárvári János, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) főtitkára. – A korábbi években átlagosan 1,5–1,9 milliárd forintot kaptak az erdészek a köz- és az állami célok és feladatok ellátására – mondta a főtitkár –, ami azonban az idén elmaradt, és ha nem módosul az agrárköltségvetés, jövőre sem számolhatunk ezekkel az összegekkel. Viszont az, hogy a hazai kétmillió hektár erdőre hektáronként nulla forint támogatás jut, figyelembe véve a több mint 400 milliárdos tervezett agrárköltségvetést, felháborító. Különösen azért – nyomatékosította Sárvári János –, mert a 2007– 2013 közötti uniós költségvetési időszakra vonatkozóan az eddigi nemzeti vidékfejlesztési tervek verziói is csupán az erdőtelepítéseket említik támogatási lehetőségként, de a meglévő erdőkkel kapcsolatos jogcímeket egyáltalán nem. Annál is inkább különös ez, mert a Brüszszel által elfogadott vidékfejlesztési koncepciók erőteljesen, a mezőgazdasággal egyenértékű prioritásként kezelik az erdészetet.
Jelenleg csak új erdők telepítéséhez kérhető dotáció, ami azt jelenti, hogy a korábban más művelési ágba tartozó – rét, szántó, legelő, szőlő stb. – területek erdősítését támogatják, elsősorban a mezőgazdasági túltermelés csökkentése miatt. Az új erdők létrehozása azonban nem azonos a régi erdők felújításával, és a velük kapcsolatos közcélú feladatok ellátásával – folytatta a szakember. Sárvári János kiemelte, az összes közcélú feladat ellátására 3,5 milliárd forintot fordítottak az elmúlt években, amit az erdőfenntartásra szánt összegekből vontak el, ezért ennek pótlására, valamint az idén elmaradt és a jövőre sem tervezett 1,2–1,3 milliárd forinttal együtt a jövő évi büdzséből mintegy 5,9 milliárd forintot igényelnek. A főtitkár az ellátott, de államilag nem támogatott közcélú feladatok között olyan tevékenységeket említett, mint az erdei iskolák üzemeltetése, a gyermekek környezettudatos nevelése, az erdészeti irodalom és kultúra terjesztése, a parkerdők, erdei utak, pihenők, tornapályák, erdei kisvasutak fenntartása, vagy éppen az erdők szeméttől való megtisztítása, s általában az összes közérdeket szolgáló magyar erdő fenntartása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.