Bár állt pluszban is, a kereskedési idő legnagyobb részét a veszteséges térfélen töltötte tegnap a BUX. A kedvező gyorsjelentések sem hatották meg a befektetőket: a BUX a nyitás után 21 000 pont alá bukott, majd erőtlen korrigálás után megpróbált átlépni a veszteséges határvonalon. A próbálkozások csak mérsékelt sikerrel jártak. Annyira nem futotta az index erejéből, hogy az emelkedést fenn is tudja tartani. Sőt, a zárást megelőző egy órában újabb eladói nyomás nehezedett a piacra, ami újból 21 ezer pont alatti értékre tolta vissza a BUX-ot. A magyar indikátor végül 20 981,45 ponton rekedt meg, ami 177,78 pontos csökkenésnek felelt meg.
Elemzők szerint a piac valójában pesszimista, a befektetők még mindig a tőke átcsoportosítása mellett voksoltak, így alakulhatott ki a tegnapi gyengülés is. A nem túl magas, 15 milliárd forintos forgalom ugyan meglepő volt, ami viszont azt jelezte volna, hogy a befektetők határozatlanok, még nem tudják, hogy milyen pozíciót vegyenek fel. Több esetben viszont látható volt, hogy nyereséget realizáltak a spekulánsok, így történhetett meg az, hogy a Richter ára 710 forinttal gyengült. Az OTP esetében nem teljesen átlátható a gyengülés oka, ennek ellenére a banki papírok 2,05 százalékkal váltak olcsóbbá. Lefelé mozgott még a Mol kurzusa is, a Magyar Telekom viszont napközben 1009 forintra emelkedett, és végül 17 forintos növekedéssel, 1000 forinttal lépett a partvonalon túlra. A távközlési részvények javulását a cég eredményeinek növekedése és az anyavállalat igen kedvező negyedéves adata is segítették.
A kisforgalmú papírok közül csak néhánynak sikerült mérsékelt javulást felmutatnia. Ilyen volt az Egis, a BorsodChem, a Pannonplast és az ÉMÁSZ. A legnagyobb zuhanást a javuló negyedéves adatokat publikáló Synergon produkálta 5,39 százalékos lassulással.
A bankközi devizapiacon kora délután még úgy tűnt, hogy a forint az euróval szemben nem nagyon mozdult el korábbi szintjéről, de a BÉT zárása előtt a magyar fizetőeszköznél megjelent eladói nyomás gyorsan a 249-es szint fölé tolta az eurót. A tőzsde zárásakor egy euróért 249,46–250,00 forintot adtak, ami egy forint feletti drágulásnak felelt meg. A kereskedők meglepve vették tudomásul a fordulatot, amit úgy magyaráztak, hogy a befektetők vélhetően pesszimisták a vállalati híreket illetően, ezért kivonták forintjukat a piacról.
A nagy nemzetközi tőkepiacokon változatos árfolyamok alakultak ki: a Nikkei 225 index – köszönhetően a technológiai papírok szárnyalásának – 0,25 százalékkal javult, míg a londoni FTSE mérsékelt, 0,39 százalékos veszteséggel zárt. A frankfurti tőzsde indikátora, a DAX csupán 0,09 százalékkal javított értékén. Annak ellenére stagnált a német indikátor értéke, hogy a Deutsche Telekom és a Bayer AG is kedvező negyedéves adatokat közölt.
Csökkenőben az olaj ára. A vártnál jobban nőtt, 4,5 millió hordóval az amerikai stratégiai nyersolajtartalék a múlt héten. A növekedés már ötödik hete tart. A nyersolajár emiatt a New York-i árupiacon hirtelen 40 centet esett, ezzel a decemberi szállítású amerikai könnyűolaj esetében az árcsökkenés a keddi záráshoz képest 71 centre nőtt. A hordónkénti ár 59 dollár volt. A Brent hasonló nagyságú árcsökkenést jelzett – írja az MTI–Eco. Az amerikai kormányzat azt is közölte, hogy a benzintartalék is már negyedik hete nőtt: az elemzők 1,3 millió hordós növekedést jeleztek, a kormányzat szerint azonban 4,2 millió hordós volt a múlt heti emelkedés.

Májustól sűrűbben jár a 100E Repülőtéri Expressz