Védelemből offenzívába kell átmennie a magyar mezőgazdaságnak – mondta tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) szakmai tanácskozásán. Kiemelte: új lapot kell nyitni a magyar mezőgazdaság történetében, hogy az ágazat versenyképessége javuljon, a vidék megtartóereje növekedjen. Az idén sikerült úrrá lenni a negatív tendenciákon, helyreállt a mezőgazdasági export-import aránya.
Gyurcsány Ferenc kitért arra is, hogy hazánk azon kevés uniós ország közé tartozik, ahol még az idén ki tudják fizetni az uniós támogatásokat, a gazdálkodók február végéig megkapják a nemzeti kiegészítést is. 2006-ban a támogatás mértéke meghaladja a 400 milliárd forintot, s további 100 milliárd forint jut a gabonaintervencióra. A kormányfő szólt a kabinet új földprogramjáról is, amelynek egyik alappillére, hogy az állattartó telepek számára biztosítsák a takarmánytermesztéshez szükséges földterületet bérlet formájában.
A miniszterelnök szóvá tette, hogy a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) mai kongresszusára tegnapig nem érkezett meghívó az agrártárca irányítójának, miközben az egyik politikai párt vezetője meghívást kapott a tanácskozásra. A felvetésre Budai Gyula, a Magosz tanácsadója elmondta, hogy Gyurcsány Ferenc a tavaszi agrárdemonstráció alatt többszöri felkérés ellenére egyszer sem volt hajlandó tárgyalni a gazdákkal, a megállapodás aláírásának másnapján pedig úgy fogalmazott, hogy a gazdák megfutamodtak, ellenben az azóta eltelt idő alatt egyszer sem mondta, hogy a gazdamegállapodást megvalósítja. – A megállapodás legfeljebb fele részben teljesült, ezért a Magoszon ne kérje számon a miniszterelnök, hogy kinek küld meghívót kongresszusára és kinek nem. – Meghívót az kap vagy kapott, aki foglalkozik velünk, már csak azért is, mert a jelenlegi jogszabály-alkotási láz sem a gazdák, hanem a nagytőke érdekeit szolgálja – tette hozzá Budai Gyula.
A Magosz tegnapi sajtótájékoztatóján Jakab István, az érdekképviselet elnöke jelezte, hogy a hódmezővásárhelyi kongresszusra meghívták Orbán Viktort, a Fidesz elnökét is. A kongresszus indokaként Jakab István azt jelölte meg, hogy agrár- és vidékfejlesztési stratégiának nem elég pusztán annyi, hogy Magyarország az EU tagja. Mindent meg kell tenni, amit nemzeti hatáskörben meg lehet tenni, hogy a nemzeti érdekeket a leghatékonyabban lehessen képviselni.
– A kongresszus nem akar tiltakozni, kirekeszteni, nem célja a kis- és a nagygazdaságok közötti árokásás, inkább az együttműködésre, az összefogásra alapoz. A gazdák saját értékrendjük szerint, egyetértésben minden magyar polgárral fogalmazzák meg programjukat, amelynek alapján új társadalmi szerződés megalkotására van szükség minden társadalmi csoporttal – hangsúlyozta a Magosz elnöke. Jakab István elmondta: amit a kormány a földtörvény kapcsán művel, burkoltan a tőkéscsoportok és a befektetők érdekeit szolgálja. – A föld maradjon a magyar gazda tulajdonában, a birtokpolitika középpontjában a családi gazdaságok és a jelenlegi társaságok álljanak – hangsúlyozta Jakab István.
Keserű döntés. Tegnap ismét napirendre került az uniós cukorreform ügyében hozott brüsszeli döntés. Gráf József agrárminiszter a döntést úgy értékelte, hogy eredményesen tárgyalt az uniós cukorpiaci reformról. Azt viszont elismerte, hogy az eredeti magyar elképzeléssel szemben a cukorárak jobban csökkennek a következő években. Glattfelder Béla uniós néppárti képviselő szerint Magyarországnak kedvezőtlen a tanács döntése. Hiába volt minden ígérgetés, hiába bizonygatta Gráf József, hogy a magyar termelők érdekében szembeszáll Brüsszellel. Az uniós agrárminiszterek által meghozott döntés alig kedvezőbb, mint a cukorreformmal kapcsolatos eredeti, drasztikus előterjesztés, és sokkal rosszabb a termelőkre nézve, mint az Európai Parlament (EP) szakbizottsága által elfogadott javaslat, amit vélhetőleg az EP is jóváhagy. Mostani döntésével azonban a tanács megkerülte parlamentet. A cukorral kapcsolatos brüsszeli megállapodás a lehető legrosszabb eredményt jelenti a fejlődő országokra és a környezetre nézve – adott ki közös nyilatkozatot az éhínség ellen küzdő brit Oxfam és a természetben élő állatokat védő World Wildlife Fund. A megállapodás iparágakat rombol szét, emberek megélhetését teszi tönkre, és nem garantálja a cukordömping végét. Meglepő módon ugyanezt „jósolja” a globális érdekeket képviselő brit üzleti lap, a nagy figyelemmel kísért Financial Times is.
Gyurcsány Ferenc éppen akkor beszél az offenzív mezőgazdaságról, amikor a magyar agrárkormányzat és vele a hazai gazdák súlyos vereséget szenvedtek – reagált a miniszterelnök tegnapi beszédére a Fidesz mezőgazdasági kabinetjének vezetője. Lengyel Zoltán közölte, a Medgyessy–Gyurcsány-kormány tevékenysége semmi jót nem hozott a magyar gazdák számára.

Orbán Viktor elmondta, mit, és miért kell megakadályozzanak a magyarok – videó