Ősz a hegyen

Szepesi Attila
2005. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kis faházat, amely az ábrahámhegyi lankán húzódik meg a kertben – egyik oldalról öreg cseresznye- és meggyfákkal, másikról szálas tölgyekkel karéjozva –, ha nem tudnám, hol lapul, szinte meg sem találnám ilyenkor ősz végén, úgy belepi az avar. Két évtizede még tölgyes húzódott itt a hegyoldalon, és a házikó elsőként épült fel a frissen irtott tisztáson. Azóta már kőházak sora nőtt fel a környéken, s a tölgyekkel kerített vityilló maradt az erdő egyedüli emlékeztetője.
De nemcsak a szálas fák a régvolt idők tanúi, hanem a tövüket ellepő borostyán, a gyöngyvirág, a lila meténg meg a tavaszszal szirmot pattintó pirosló hunyor is. Aztán az erdei gombák: az őzlábak, árvégű fülőkék és aranytinóruk. Mind makacsul ragaszkodik élőhelyéhez. Nem szólva a mókusokról, nyestekről meg a pelékről, amelyek éjszakánként a viskó tetején hancúroznak. Itt vendégeskedő madárból huszonhétfélét számoltam öszsze – gyurgyalagtól egerészölyvig, macskabagolytól ökörszemig. A kőfalban gyíkok és erdei siklók tanyáznak, a farakásban egy süncsalád, a korhadó rönkök repedéseiben szarvasbogarak, az öreg tölgyek odvaiban denevérek, pontos nevükön: korai denevérek, amelyek este kilenc felé kezdik köreiket a levegőre írni, amikor a Balaton túlpartján kigyúlnak az első lámpák, a gémek és bakcsók pedig nagy csapatokban vonulnak a parti nádasokból a Káli-medencében megbúvó Kornyi-tó felé, ahol éjszakázni szoktak.
Ilyenkor ősszel egyetlen – gyötrelmes – feladatom a faházikó víztelenítése. Lemászom a szűk aknába, ahol a betonfalon pöttyös meztelen csigák lapulnak. Kiengedem a csövekben maradt vizet, aztán leszerelem a csapokat. Ennyi az egész. Nem tart fél óráig sem. A kínos kötelesség után jöhet a kellemes. Hat szabad órám maradt az esti vonatig. Átruccanok a Káli-medencébe.
Szőlőparcellák közt kanyarog az ösvény. Fönt a hegyen kisebb tölgyes, aztán – már a túlsó oldalon – egy szederbokrok tarkította borókás. És foltokban lila virágú törpecserje: csarab, más nevén hanga. A hegy tövénél pedig a Káli-medence egyik legszebb zuga: a Déllő-völgy, amely mediterrán fényeiről kaphatta nevét.
Távolban őzek legelésznek, és a kopár ligeteken túl felmered a salföldi, a kékkúti meg kővágóörsi templom tornya. Aztán a tájtól némiképp idegenül, mert stílustalanul pöffeszkedve: a kékkúti szikvízüzem mamutépülete. Mögötte a Hegyestű bazaltorgonái.
A Burnót-patak vize nem kéklik idáig, irányát csak a partján magasodó füzek jelzik. Átkanyarog az ősmocsáron, amelyet hangulatos szóval Bugybereknek mondanak a helybeliek, és ahol – a szólás szerint – vak varjú a nagybőgős és zöld béka a kontrás.
A távoli lankák ligetei mára elfeledett Árpád-kori falvak romjait rejtik. Az erdő pálos kolostor romjait. Ahol pedig a talajt lemossák a kiadós Illés-napi zivatarok, feltárulnak az idő összecsúszott rétegei. Csipkés őskori csigahéjak, római pénzérmék és terrakottacserepek bújnak elő a rögök alól. Néhol egy-egy kopott kőemlék. Lehet találgatni: határjelző lehetett-e vagy temető maradéka.
Az egész táj mintha kívül rekedt volna a zajló időn. Itt minden a múlt visszfényében áll. A fehérre meszelt templomtornyok, az őszi lankák és a mozdulatlan szárnyakon függő vörösvércse a levegőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.