Pékségek: áremelés és tiltakozás

Főleg vidéken drágult a napokban a kenyér a közületi gázárak emelkedése miatt. Sorra zárják be kapuikat a veszteségessé vált üzemek, többen már a demonstráció lehetőségén gondolkodnak. Ennek egyik formája lehet, hogy csak délután szállítják ki a boltokba a kenyeret.

Nagy Ottó
2005. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai sütőipar nemrégiben arról tájékoztatott, hogy november elsejétől a közületi gázárak 19 százalékos növekedése miatt 10-15 százalékkal emelik a kenyér átadási árát a pékségek. Ilonka Boldizsár, a Magyar Pékszövetség elnöke szerint ezt a szándékot csak részben sikerült a kereskedelem felé érvényesíteni. A szakember rámutatott: néhány régióban, például a Dél-Alföldön végbement ez a drágulás, ám a fővárosban és térségében a pékségek nem jártak sikerrel. Ilonka Boldizsár saját vállalkozásánál például az alaptermékek – fehér és félbarna kenyér, zsemle, kifli – esetében 20 százalékos áremelést szeretett volna érvényesíteni, de a kereskedelmi partnerek csak nyolcszázalékos emelést ismertek el, ugyanakkor más termékeknél nagyobb drágulásba is belementek.
– A saját sütőipari kapacitással nem rendelkező multiláncokkal jelenleg is folynak a tárgyalások, amiket december elsejével szeretnénk lezárni. Ám a sütőipar helyzete akkor sem javul számottevően, ha sikerül a javaslatoknak érvényt szerezni, mert így is csak a legutóbbi gázáremelés veszteségét tudjuk pótolni, a lisztárak, a munkabérek és az egyéb költségek növekedését nem – mutatott rá Ilonka Boldizsár.
*
A pékségek szeretnék elérni, hogy a kenyér fogyasztói ára kilónként 200–250 forintos szintre emelkedjen. Néhol már adják kilónként kétszáz forintért is a kereskedők a kenyeret, de ez még általánosságban nem jellemző. A sütőipar szempontjából az alaptermékek árának növelése azért is elengedhetetlen, mert ezek adják a termelés csaknem felét, miközben nem keletkezik rajtuk nyereség.
– A következő esztendő vízválasztó – mondta Ilonka Boldizsár, aki szerint folytatódik a péküzemek bezárása. Az érdekvédelmi szervezet szeretné ezt megakadályozni, illetve erősítenék az összefogást a közös beszerzés és értékesítés terén. Az elnök kiemelte: emellett változatlanul kérik a kormányzat segítségét, mert a költségvetésnek semmibe nem kerülő jogszabály-módosításokkal is jelentősen lehetne a szakma költségeit csökkenteni, főként az áruházláncok megrendszabályozásával. Ilonka Boldizsár arra is felhívta a figyelmet, hogy bizonyos régiókban már felmerült a pékek között a demonstráció lehetősége is. A tiltakozás egyik formája lehet, hogy az üzletek nem hajnalban, hanem csak kora délután kapnák meg a pékárut. De sor kerülhet kenyérosztásra is a Parlamentnél, ahol a képviselőknek kínálnák ingyen a mindennapi betevőt, hogy felhívják figyelmüket az ágazat nehéz helyzetére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.