Hónapokkal ezelőtt adtunk hírt arról, milyen botrányos helyzet alakult ki Szegeden az európai uniós támogatással készülő szennyvízelvezető csatornák létesítése körül. Megírtuk: akadt olyan terület, ahol a kivitelező cég alvállalkozói a helyi lakosoktól kértek kölcsön lapátot és egyéb szerszámokat. Megtörtént, hogy közműtérkép hiányában az egyik munkagép átvágott egy elektromos gerincvezetéket, aminek következtében egy munkás életveszélyesen megsérült. Mostani tapasztalataink azonban semmivel sem jobbak, mint amilyeneket tavasszal szereztünk.
Vita alakult ki Szegeden arról, milyen készültségű jelenleg a projekt. A csatornaépítést végző Culvert 2003 konzorcium képviselői, illetve a kivitelezők a már lefektetett csatornahosszal számolnak, az ellenzék és a lakók azonban másként. Makrai László fideszes önkormányzati képviselő, a városüzemeltetési és csatornabizottság elnöke szerint csak azokra a csatornaszakaszokra szabad kész munkaként tekinteni, amelyet a lakosságnak használatra átadtak. Ha így számolunk, akkor a projekt katasztrofális állapotban van.
– A kivitelezők által lefektetett csatornaszakaszok – így vagy úgy – általában „átcsúsznak” a műszaki vizsgán. Ezeket azonban a Szegedi Vízmű Rt. többségében már nem veszi át házi bekötésre Ennek az az oka, hogy attól kezdve, hogy a Szegedi Vízmű Rt. átvette a lefektetett csatornaszakaszt, és azt bekötötte a lakásokba, a garanciális javítások már ezt a céget terhelik. A vízművállalat az általa nem megfelelőnek ítélt kivitelezésért azonban érthető módon nem kívánja vállalni az anyagi és műszaki felelősséget – mondja a fideszes városatya, emlékeztetve arra: volt olyan hónap, amikor a vízmű 44 utcában lefektetett csatorna átvételét tagadta meg.
Jelenleg 13 szegedi városrészben folynak a csatornázási munkálatok, ebből mindössze háromban lehet eredményesnek mondható munkavégzésről beszélni. A helyzetet jól jellemzi, hogy – értesüléseink szerint – a városszerte csatornát lefektető 26 építőbrigád mellett további 21 javítóbrigád végzi a „tűzoltást” az első csapat által már elhagyott munkaterületen. Az egyik kritikus pont Szeged-Tápén van. Itt találunk olyan utcát, amelyet négyszer bontottak fel a szakszerűtlenül elvégzett csatornaépítés miatt, legutóbb az embertelen munkakörülmények borzolták a lakók idegeit.
– A munkásokat nem látták el megfelelő felszereléssel, többüknek gumicsizmája sem volt, sőt szivattyút is én kölcsönöztem nekik – mondta lapunknak az egyik itteni lakos, Ilia Antal. Akinek az itt élők nem tudtak gumicsizmát adni, az sok-sok évtizeddel ezelőtti világot idézve, mezítláb állt bele a talajvízzel bőségesen elárasztott csatornagödörbe. De nemcsak ezzel, hanem a munkások legális foglalkoztatásával is problémák akadtak. Többen úgy álltak munkába és dolgoztak napokig, hogy semmilyen munkaszerződéssel nem rendelkeztek – mondja Makrai László. A helyzet fonákságára utalva az önkormányzati képviselő és Kalmár Ferenc fideszes országgyűlési képviselőjelölt gumicsizmát, munkáskesztyűt, lapátot és tb-bejelentő lapot vitt Botka László MSZP-s polgármesternek. Az ellenzéki politikusok ugyanis úgy ítélik meg, hogy a sorozatos botrányok műszaki szinten már kezelhetetlenek, ezért a baloldali városvezetésnek kellene lépéseket tennie a helyzet hatékony megoldása irányába. A fideszes politikusok említett akciója előtt a helyszínen megjelentek a Culvert 2003 konzorcium képviselői is. Egyikük, Csepregi András szerint politikai hangulatkeltés folyik a városban, hiszen műszaki és kivitelezési kérdéseket emeltek egyesek a politika szintjére. Csepregi szerint ha vannak is hibák, a munka alapvetően jó ütemben halad, amit a kedvező őszi időjárás is segített.
Makrai László szerint viszont a „jó ütem” igen kevés átadott szakaszt jelent. A szegedi közgyűlési előterjesztésben például az szerepel: a Szegedi Vízmű Rt. részére 2005. december 31-ig 65 kilométernyi csatornaszakaszt adnak át, ami – ha valóra is válik a beruházó optimista becslése – még mindig csak a teljes csatornahossz egynegyedét jelenti. Azaz a 2003 októbere óta zajló csatornázási munkálatoknak mindössze huszonöt százaléka zárulhat le két év és három hónap alatt, míg a maradék hetvenöt százaléknak kilenc hónap alatt, a jövő év szeptember 19-ig kellene elkészülnie. Ez ugyanis az uniós ISPA-projekt határdátuma. Ha nem készül el a teljes csatornahossz erre az időpontra, elveszhet a hatmilliárd forint értékű EU-támogatás. Botka László polgármester, valamint az érintett konzorcium és a kivitelezők tehát sokat kockáztatnak, s mindennek a szegediek ihatják meg a levét.
– Ha nem fejeződnek be időre a csatornaépítési munkálatok, elvész az uniós pénz, ha pedig hanyag munkát hagynak hátra a kivitelezők, a javítások végső soron közpénzből, a szegedi adófizetők pénzéből fognak megtörténni – mondja Makrai László.
Sokasodnak a lakossági panaszok, az egyik tiltakozó fórumot tartják a másik után, s úgy tűnik, a káoszba fulladó csatornaépítés problémáit az MSZP–SZDSZ-es városvezetés nem képes a megoldás irányába vinni.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!