Támogatás helyett garancia?

A tervek szerint megvonná a kormány a Széchenyi-kártya kamattámogatását. A lépéssel nemcsak a forráshiányos magyar vállalkozásoknak, de a bankoknak is keresztbe tennének, miközben a megtakarítás csupán egy-két milliárd forintot hozhat.

Csákó Attila
2005. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszüntetné a Széchenyi-kártya kamattámogatását a gazdasági tárca – értesült a Világgazdaság. (A konstrukciót a forráshiányos vállalkozások könnyebb, uzsorakamat-mentes hitelhez jutása érdekében hozták létre. Rulírozó jellegű, vagyis az elbírált hitelkeret összegéig – maximum tízmillió forintig – a pénzzel a vállalkozás bármikor szabadon rendelkezhet. A hitelfelvételhez készfizető kezességvállalás szükséges.)
A tervezett megszüntetésre nagy valószínűséggel a költségvetés helyzete miatt kerül sor, miközben ezzel mindössze egy-két milliárd forintos megtakarítás érhető el. A kamattámogatás a 2002. évi induláskori öt százalékpontról először három, az idén pedig két százalékra csökkent. A Magyar Nemzet információja szerint a kormány a kamattámogatás helyett inkább árfolyamgarancia-rendszer indítását szorgalmazza. Ez ugyanis nem a büdzsét terheli közvetlenül, hanem a Magyar Fejlesztési Banknál (MFB) jelentkezik. Úgy tudjuk, hogy az egyik alternatíva szerint a kamattámogatás megszüntetésére „csak” az öt- vagy a tízmilliós hitelt biztosító kártyák esetében kerülne sor. A rendszerben jelenleg 150-200 milliárd forint van kint a vállalkozóknál. A támogatás eltörlésével vagy szigorításával azonban nemcsak a forráshiányos kisvállalkozások járnak roszszul, hanem a bankok is. A szigorítás miatt nőhet a kamat, így kevésbé lesz vonzó a konstrukció, azaz csökken ügyfélszámuk, ezáltal profitjuk is. Ráadásul a kártyakibocsátó Ka-Vosz Rt.-nek a jövő év végéig aláírt szerződése van a támogatásról. Így a szigorítás minden bizonynyal a gazdasági érdekvédők ellenállásába is ütközik majd. Jogi szakértők szerint értelmezhetetlen e kormányzati törekvés, mivel a szerződés az ügyfél és a kártyakibocsátó között egyéves időtartamra jön létre, s addig nem rúgható fel. Úgy tudjuk, hogy maga az elnevezés is csípi egyes kormányzati tényezők szemét, hiszen a polgári kormány által létrehozott, sikeres Széchenyi-tervre emlékeztet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.