Új gazdaság és politika szükséges

Elégedetlenek a kormányzat gazdaságpolitikájával a vállalkozások, a munkaadói szervezetek. A gazdasági konzultáció tegnapi állomásán Orbán Viktor azt mondta: radikális adócsökkentésre, új gazdaságra, kevesebb politikusra volna szükség.

Csákó Attila
2005. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan rossz a helyzet, hogy új gazdaságot kell létrehozni, amelynek alapja a radikális adócsökkentés, a járulékterhek mérséklése. Ezzel nem lesz kevesebb a bevétele a költségvetésnek. Átmeneti zavarok lehetnek, de ennek az időszaknak a hossza attól függ, hogy a politika a szükséges lépéseket milyen hatékonyan viszi véghez – jelentette ki Orbán Viktor. A Fidesz elnöke a gazdasági konzultáció tegnapi fórumán az Ipartestületek Országos Szövetségénél (Iposz) arra biztatta a jelenlévőket, hogy a költségvetési problémákkal ne foglalkozzanak, saját érdekeiket bátran érvényesítsék a kormány felé. A büdzsé rendbetétele ugyanis a politikusok feladata, nem pedig a vállalkozóké. A volt kormányfő kiemelte: olyan nincs, hogy jól működik a gazdaság, miközben a kis- és középvállalkozásoknak rosszul megy. Optimista becslés szerint legalább négyszázezer olyan ember van ma Magyarországon, aki szeretne dolgozni, de nem talál magának állást. Pedig a változtatás kulcsa a munka. Munkahelyet pedig a vállalkozások tudnak adni, ha megfelelő környezetben dolgozhatnak.
Orbán Viktor úgy látja: az államnál és az önkormányzatoknál is elengedhetetlen a reform. Nem azt kell eldönteni, hogy hány embert kell elküldeni, hanem azt, hogy milyen feladatokat kell ellátnia az államnak, a helyhatóságoknak. Új politikára, közvetlenebb demokráciára is szükség volna, és feleannyi politikusra, mint jelenleg. Az elnök a magyar érdekek előtérbe helyezését emelte ki. Matolcsy György korábbi gazdasági miniszter elmondta, hogy a kis- és a közepes vállalkozások leginkább tőkeszegénységük megszüntetését – olcsó hiteleket, garanciaalapot – szeretnék.
Kassai Róbert, az Iposz alelnöke hangsúlyozta: aki nem támogatja a családi, mikro- és kisvállalkozásokat, az nem támogatja a munkahelyteremtést. A kis cégeknek felzárkóztatási programra van szükségük s a Széchenyi-tervhez hasonló, vissza nem térítendő támogatásra. Erősíteni kell az állami garanciák intézményét is.
Elhibázott a jövő évi adóváltoztatás, mert hátrányosan hat a vállalkozásokra. A jövő évi költségvetés pedig választási büdzsé – mondta Rolek Ferenc. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke szerint az öt százalékpontos áfacsökkentés helyett a fix összegű egészségügyi hozzájárulást már januártól meg kellett volna szüntetni. Csökkenteni kellett volna a tb-járulék százalékos értékét, a helyi iparűzési adó esetében pedig határozottabb mérséklésre lenne szükség. Ha javaslataik meghallgatásra találtak volna, akkor a gazdaság jobban bővülne, ami fedezete lenne az adócsökkentésnek. Rolek kiemelte: a vállalkozói adminisztrációs terhek korábban hangoztatott csökkentését „elfújta a szél”, s ehelyett számos új bürokratikus elem jelent meg. Rolek úgy értékelte, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban nehezen születik meg a megállapodás a minimálbérről, mert azt a munkáltatói oldal költségoldalon nehezen viseli el. Károlyi Miklós, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára ismertette: meg fogják vétózni a háromszintű minimálbért, ha e tervétől a kormány nem áll el. Az euróval kapcsolatban kifejtette, reformok nélkül nem lehet bevezetni a közös pénzt. A főtitkár úgy látja, hogy az uniós támogatások hatékony megszerzésére a jelenlegi struktúra alkalmatlan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.