Változatlan külpolitika?

Az ország energetikai biztonságát, az uniós tagság megszilárdítását és az amerikai kapcsolatok további elmélyítését jelölte meg a lengyel külpolitika fő prioritásaiként a Varsóba akkreditált diplomaták előtt Kazimierz Marcinkiewicz kormányfő. A külföld által leginkább érdeklődéssel figyelt területről, a külügyi kapcsolatok lehetséges változásairól kérdeztük Marek Kuciát, a krakkói Jagelló Egyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének professzorát.

Görömbölyi Dávid
2005. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokakat megijesztett külföldön a kampány retorikája. Megalapozottnak látja a Varsóval szemben most érezhető visszafogottságot?
– Úgy érzem, különbséget kell tennünk a választási kampány és a valóság között. Lech Kaczynski, az újonnan megválasztott köztársasági elnök az elmúlt időszakban karakteres, nemzeti retorikával volt jelen a médiában, azt ugyanakkor ő is jól tudja, alkalmazkodnia kell a nemzetközi kapcsolatok szabályrendszeréhez.
– Az új külügyminiszter, Stefan Meller személye biztosíték lehet a megfontolt diplomáciára?
– A visszajelzések alapján azt mondhatom, az unió örömmel fogadta, hogy szakember, vérbeli diplomata kerülhet a posztra. Ez külpolitikánk folytonosságát biztosíthatja. Stefan Meller nagykövetként szerzett tapasztalatai, személyes kapcsolatai Franciaország és Oroszország irányában rengeteg hasznot hozhatnak. Az EU és a keleti kapcsolatok örök prioritásai a lengyel külpolitikának.
– Akár a közös külpolitika zászlóvivőjévé is válhat Lengyelország?
– Az Egyesült Államok és Ukrajna irányában mindenképpen. Atlanti kötődésünk régóta köztudott, Ukrajna irányában pedig a „narancssárga forradalom” idején alakítottunk ki nagyszerű kapcsolatokat. Az orosz kérdés a fentieknél jóval érzékenyebb, de a külügyminiszter személye sokat lendíthet a helyzeten.
– A súlypontok ezek szerint nem változnak jelentősen.
– Természetesen vannak euroszkeptikus hangok, de a kampány során felkorbácsolt érzelmek hamarosan lenyugszanak, s a racionalitás kerül majd előtérbe. Az egyébként is széthúzó Európai Unióba jó lenne minél kevesebb problémát magunkkal vinni, hiszen mind a strukturális alapokat, mind pedig a közös költségvetést illetően kemény tárgyalások várnak ránk.
– A lengyel érdekérvényesítés eddig is kiválóan működött. Várható e területen további erősítés?
– Úgy gondolom, amit egy tagállam kormánya megtehet, azt a korábbi kormány is megtette nemzeti érdekeinkért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.