Sokakat megijesztett külföldön a kampány retorikája. Megalapozottnak látja a Varsóval szemben most érezhető visszafogottságot?
– Úgy érzem, különbséget kell tennünk a választási kampány és a valóság között. Lech Kaczynski, az újonnan megválasztott köztársasági elnök az elmúlt időszakban karakteres, nemzeti retorikával volt jelen a médiában, azt ugyanakkor ő is jól tudja, alkalmazkodnia kell a nemzetközi kapcsolatok szabályrendszeréhez.
– Az új külügyminiszter, Stefan Meller személye biztosíték lehet a megfontolt diplomáciára?
– A visszajelzések alapján azt mondhatom, az unió örömmel fogadta, hogy szakember, vérbeli diplomata kerülhet a posztra. Ez külpolitikánk folytonosságát biztosíthatja. Stefan Meller nagykövetként szerzett tapasztalatai, személyes kapcsolatai Franciaország és Oroszország irányában rengeteg hasznot hozhatnak. Az EU és a keleti kapcsolatok örök prioritásai a lengyel külpolitikának.
– Akár a közös külpolitika zászlóvivőjévé is válhat Lengyelország?
– Az Egyesült Államok és Ukrajna irányában mindenképpen. Atlanti kötődésünk régóta köztudott, Ukrajna irányában pedig a „narancssárga forradalom” idején alakítottunk ki nagyszerű kapcsolatokat. Az orosz kérdés a fentieknél jóval érzékenyebb, de a külügyminiszter személye sokat lendíthet a helyzeten.
– A súlypontok ezek szerint nem változnak jelentősen.
– Természetesen vannak euroszkeptikus hangok, de a kampány során felkorbácsolt érzelmek hamarosan lenyugszanak, s a racionalitás kerül majd előtérbe. Az egyébként is széthúzó Európai Unióba jó lenne minél kevesebb problémát magunkkal vinni, hiszen mind a strukturális alapokat, mind pedig a közös költségvetést illetően kemény tárgyalások várnak ránk.
– A lengyel érdekérvényesítés eddig is kiválóan működött. Várható e területen további erősítés?
– Úgy gondolom, amit egy tagállam kormánya megtehet, azt a korábbi kormány is megtette nemzeti érdekeinkért.

A részeges szegedi karatés rátámadt egy férfira, de olyat kapott, hogy padlót fogott – videó