Veszélyben vannak a túlélők

Hetvenháromezerre módosították a pakisztáni hatóságok az október nyolcadikai földrengésben elhunytak hivatalos számát. Azonban újabb halálozási hullám fenyeget az ázsiai országban, mert egy hónappal a tragédia után még mindig százezrekhez nem jutottak el a segélyszállítmányok. Éhenhalás, járványok, kihűlés tizedelik a túlélőket.

MN-összeállítás
2005. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötvenhétről hetvenháromezerre módosította hivatalosan a pakisztáni kormány nevében Farooq Ahmed Khan tábornok az országban október nyolcadikán pusztító, Richter-skála szerint 7,6-es erősségű földrengés halálos áldozatainak számát. A helyi hatóságok egy nappal korában ötvenhétezer elhunytról számoltak be, nem tudni, mi az oka a hirtelen emelkedésnek – jelentette a BBC tudósítója. Szakértők ezzel egy időben arra figyelmeztettek, hogy a szerencsétlenség miatti veszteségek tovább emelkedhetnek: még mindig tízezrekhez – főleg az ország Himalájában lévő, nehezen megközelíthető területein – nem jutottak el a segélyszállítmányok. A CNN úgy tudja, az érintett 2775 településből negyvenegyre még senki nem ért el október nyolcadika óta. Sokan egy új halálozási hullámtól tartanak, már most is éhínség, vérmérgezés, járványok és megfelelő szállás, valamint ruházat híján tüdőgyulladás és kihűlés tizedeli a tragédia túlélőit. Szinte napokon belül beköszönt a tél, amikortól a hegyvidéki térség hónapokra el lesz vágva a külvilágtól.
A földrengésben hatvankilencezren sérültek meg és 3,3 millióan váltak földönfutókká. A Washington Post ENSZ-illetékesekre hivatkozva azt írta, hogy a felajánlott pénzadományok alig negyede, az 550 millió dollárból csak 131 millió érkezett meg a katasztrófa sújtotta országba. A nemzetközi segélyalakulatok és a helyi erők mostanáig összesen ötvennyolc sátortábort állítottak föl, amelyben a több millió hajléktalan közül csupán harminchatezren húzhatják meg magukat. A segélyezéseket felügyelő kormánybiztos mindenekelőtt két légi mentőegységet kért, a helikopterekkel a még mindig ellátatlan súlyos sérülteket szállítanák Iszlámábád és Ravalpindi kórházaiba. Az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO képviseletében Sacha Bootsma helyi szóvivő egyebek közt tetanuszoltásokat kért, mert az elmúlt napokban az eddigi húszon kívül további huszonnégy ember vesztette életét vérmérgezésben, míg száznegyvenen fertőzöttek. Szakértők szerint legalább kétmillió embernek lenne szüksége azonnali segítségre a túléléshez Pakisztánban.



Kórházat bővítenek a baptisták. A Magyar Baptista Szeretetszolgálat a katasztrófa utáni napokban ötvenezer dollár értékben vitt sátrakat, takarókat és élelmiszert Pakisztánba, a pénzt főleg az észak-karolinai baptista szervezet gyűjtötte. A magyar kormány pályázatán nyert kilencmillió forintot a helyszínen szervezésre fordították – közölte lapunkkal Debreczeni István. Elmondta: a Himalája lábánál lévő Bagh városában építettek egy száz férőhelyes, téliesített bázistábort, amit az év végéig ezerkétszáz ágyasra bővítenek. Hozzáfűzte: a hírek szerint több száz kisgyereket tettek le a kórházakban, és félő, hogy nekik senkijük nem maradt. Ezért szerették volna itt is elindítani jelképes örökbefogadási programjukat, de az iszlám törvények ezt nem teszik lehetővé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.