A várvölgyi Apolló

Ferch Magda
2005. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa-szerte ritkaságnak számító leletek sorát hozta felszínre az a régészeti feltárás, amely kétéves munka után december elején fejeződött be a Keszthelyhez közeli Uzsabányán, a Kis-Láz-hegyen. A szépen megmunkált bronz- és aranytárgyak mellett itt került elő a mai Magyarország legkorábbi férfiszobrocskája, a várvölgyi Apolló. Vannak varázslatos helyek, amelyeknek a hangulata azonnal foglyul ejti a látogatót. Az uzsabányai ásatást vezető Müller Róbert telefonon figyelmeztet: álljak meg Várvölgyön a posta mellett. Értem küld valakit, mert egyedül biztosan nem találok el hozzájuk. Személyautóval föl se tudok menni. Amint leparkolok, berobog a kis térre a régészcsapat láthatóan sok megpróbáltatást átélt dzsipje. A keskeny út, amelyen elindulunk, utcában kezdődik, de gyorsan elfogynak mellőle a házak. Sűrű szálerdőben kanyargunk-billegünk fölfelé a tengelytörő talajon. A nyári felhőszakadások mély barázdákat mostak a földbe, lehordták az útról a követ, murvát, de vezetőm abszolút biztonsággal cikázik Szkülla és Kharübdisz között. Az egyik kanyar után szétnyílik a lombok zöld függönye, és velünk szemben, egy másik dombtetőn feltűnik a zalaszántói buddhista sztupa. Tátika és Rezi vára is ott van a közelben. Újabb éles kanyarok után kétoldalt, az útra merőlegesen bazalthalom húzódik. Biztosan nem a természet műve, emberkéz emelte. A népnyelv ördögköveknek nevezi a nagy bazaltdarabokat. A sánc jó részét rég elhordták, de így is négy-öt méter magas. Közepén mintha kapunyílás volna előttünk.
– Több ezer évvel ezelőtt itt lehetett a bejárata annak az őskori földvárnak, amelyről a harmincas évek óta tudunk, és amelynek bányaműveléstől megóvott részét Nováki Gyula mérte fel 1990-ben – magyarázza vezetőm, Szakács Géza, Müller Róbert jobbkeze, első számú segítője.
Behajtunk a „kapun” – mintha holdbéli tájra érkeztem volna. Minden kopár, épp ellentéte az erdő barátságosan titokzatos világának. Az autópálya-építés miatt szükségessé vált bányabővítéskor ezen a részen kiirtották a fákat. A plató befelé lejt, széles szerpentin vezet lefelé, ahol óriási munkagépek dolgoznak, két szinten zajlik a kő kitermelése. Az egyik lefutó falon jól látszanak a különböző rétegek: agyag, lösz, tufa és hólyagos bazalt. A tiszta tufa Vörösföld-tetővel szemközt, a tátongó mélység túloldalán gyűrt bazaltoszlopok őrködnek – megannyi ősöreg óriás, sok száz vulkánkitörés maradványa.
A Kis-Láz-hegyen vagyunk, közel a Balatonhoz, Keszthelyhez és Tapolcához, az ország legnagyobb bazaltbányájában. A terület, ahol a Dunántúl legkiterjedtebb késő bronzkori erődített telepét tárhatták fel a régészek, közigazgatásilag a Keszthelyi-hegységben fekvő Várvölgyhöz tartozik. (A falu templomában található az ország egyik legrégebbi gótikus harangja, 1524-ben öntötték.) A mellette lévő Uzsa bányáját 1992-ben egy német befektető vásárolta meg. A régészek és a feltárást – az 1997-es törvény értelmében – finanszírozni köteles tulajdonosok között zökkenőmentes az együttműködés. Magántulajdonú területről lévén szó nem kellett közbeszerzési eljárással bajlódni, de 2003 novemberétől így is versenyt futottak az idővel. A két szinten zajló bányaművelés egy pillanatra sem állt le. Az eredetileg százhatvan hektárnyi területnek arra a részére, ahol a feltárás befejeződött, azonnal felvonultak a bányászok, és következett a robbantás.
A platón valaha több belső tó volt, ezek látták el vízzel az úgynevezett urnamezős kultúra ide települt népességét, amely a késő bronzkorban, Kr. e. a X. és IX. században élt a hegy meredek bazaltfalainak védelmében. (Nem messze innen találták meg 1926-ban a húsz darabból álló híres láz-hegyi aranykincset is.)
Fejlett kézművességükről tömérdek lelet tanúskodik. A mintegy hatszáz feltárt objektumból – gabonatárolóból és déli oldalukon kihasasodó hűtővermekből, szeméttárolókból és kultikus gödrökből – több mint hat tonna kerámiatöredék és rengeteg bronztárgy került elő. A szemétgödrökbe kidobott tömérdek átégett paticsmaradvány (agyagtapasztás) jelzi, hogy ennek a kultúrának a népe a föld felszínére épített házakban lakott. Hogy ezek hol állhattak, azt csak sejteni lehet a térképre vitt szemétgödrök elhelyezkedéséből, köszönhetően a nagy területen végzett megfigyeléseknek. Az építményekből nem maradt semmi, elszántották őket, vagy az erdőirtás során pusztultak el. A csont is hiányzik a leletanyagból, mert a mészhiányos talaj valósággal „megette” a csontmaradványokat. Bronzból viszont van nyolcvankilónyi. Kétségkívül sztárlelet az a bronzkincs, amelyet egy hajszálvékonyra kalapált és domborított bronzlemezből készült szűrőüsttel takartak le: egy teljes sorozat tokos kalapács, egy tokos véső és egy ma is éles tokos balta. Az üst a kézművesség magas fokára utal, alját a föld benyomta, de szerencsére megvan minden darabja. Igaz, lesz vele munkája Jordán György fémrestaurátornak.
Az idei ásatáson több egyedülálló lelet került elő: köztük egy díszes kocsitengelyvég, három fibula, egy csillámpala bronzöntőforma a bele való tárggyal együtt, egy nyéltüskés kés és egy díszes lábvért, ami abszolút ritkaság. A változatos formájú kerámiákat gazdagon díszítették. Gyakori a turbándíszes, síkozott perem, a széles fogóbütyök, a szalagfül, a tálak oldalán a fésűs minta. Az egyik gödörből bukkant elő a mai Magyarország legrégibb, férfit ábrázoló agyagszobrocskája, a régészek várvölgyi Apollónak nevezték el.
Még nem lehet tudni, mire szolgálhattak a bazaltból vagy kerámiából készült kerek kis lapocskák, a „zsetonok”, amelyek közül némelyiket át is fúrták. Van belőlük vagy ötszáz darab.
A Kárpát-medencében eddig egyetlen bronzkovács-eszközkészletről tudtak a szakemberek. Uzsabányán kettőt találtak. Föltehető, hogy az ott élő kézművesek látták el használati tárgyakkal, ékszerekkel a távolabbi környéken élőket is. Erre utalnak az ott elraktározott nyers bronz lepények, azaz bucák, amelyeket az ott élők valószínűleg az Alpok vidékéről szereztek be. A bronzkovács aranyműves is lehetett, amint az eszközkészlet mellől előkerült aranytárgyak – hajfonatdíszek, aranycseppek – jelzik.
A természettudományi kutatások már eddig is izgalmas eredményeket hoztak. Kiderült, hogy a hajdani bronzkovácsok ismerték a báriumot, és tudták, hogy az igen hasznos mint ötvözőanyag, mert leviszi az olvadáspontot. Fejlett esztétikai érzékükre vall, hogy minden eszközt díszítettek, még a legkisebbeket is. Egyelőre rejtély, hogy a rovátkolt minta mesterjegy, a súly jelölője vagy netán kultikus értelmű.
A kőzetgyűjtők Mekkája is lehetne ez a terület. A geológusok megállapították, hogy az itt talált, sokféle kristályos szerkezetű kő legalább ezer kilométer átmérőjű körből került ide – ami szerteágazó kereskedelmi kapcsolatokra utal. Ne feledjük, hogy bizonyos köveknek már akkor gyógyító erőt tulajdonítottak.
Ez a mostani ásatás a terület történetének elégedettségre okot adó fejezete. Van azonban egy korábbi, szomorú szakasz is. Az uzsai bányát 1950-ben nyitották meg, internáltakat dolgoztattak benne, ma már tudható, milyen körülmények között. Hogy abban az időben milyen értékek mehettek veszendőbe ezen a kivételesen értékes régészeti lelőhelyen, azt csak sejthetjük, de megtudni valószínűleg soha nem fogjuk.
A két éve tartó feltárás óriási érdeklődést váltott ki Európa több országában, hiszen az urnamezős kultúra népe az Alpok vidékéről jött. A ljubljanai egyetem régészeti tanszékének vezetője, Mitja Gustin vezetésével már készül az a pályázat, amely az Európai Unió anyagi támogatását kívánja megszerezni a késő bronzkor hatalmi és kereskedelmi központjainak összehasonlító vizsgálatához. A gazdag és közös európai kultúra egyik jelentős időszakának tanulmányozásához.
A kis-láz-hegyi bronzkincset mint „a hónap műtárgyát” a régészeken kívül eddig csak azok láthatták, akik szeptemberben jártak a keszthelyi Balaton Múzeum kamaratárlatán. A feltárás befejeződött, a tárgyak biztonságban vannak, a restaurálás jól halad. A legszebb leleteket hamarosan a szélesebb közönségnek is bemutatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.