Az elveszett szolidaritás

György Zsombor
2005. 12. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós költségvetésről dúló önző vita láttán mind többen csalódnak az egykor vágyakozva csodált „szabad Európában”. A vasfüggöny keleti oldaláról indult szegényebb tagországoknak járó támogatások megnyirbálásáért Tony Blair a felelős, ám kiábrándultságunknak nem az az egyedüli oka, hogy a brit kormányfő többek között hazánktól is milliárdokat vonna el. Az igazi baj az, hogy – miközben ismét bebizonyosodott: az unió távolról sem szövetséges országok kulturális, szellemi közössége, inkább egy számunkra keveset jövedelmező pénzügyi vállalkozás – a megszorításokhoz nem más, mint Magyarország miniszterelnöke asszisztál.

Másfél évtizede azt hihettük, a falak eltűntével előbb-utóbb olyan kör tagjai lehetünk, ahol végre nekünk is kijár mindaz, amire addig oly nagyon vágytunk. A szabadságra és a szolidaritásra gondoltunk, ám mintha ezek a fogalmak Brüsszelben immár nem jelentenének többet hangzatos jelszavaknál. Jacques Chirac francia köztársasági elnök a minap a szolidaritás elvén alapuló szociális Európa megteremtésére szólított fel, ám szavai aligha hallatszanak el az unió fővárosába, ahol a héten zajló EU-csúcs tétje éppen az lesz, megszületik-e az egyre inkább csak szükséges rosszként kezelt hétéves költségvetési perspektíva.

A lakosság az európai demokrácia működéséből nem lát többet, mint hogy huszonöt kormányfő jó ideje képtelen megállapodni a pénzügyi keretekről. E mind kisstílűbb vitából végül feltehetőleg senki sem jön ki jól. A britek óhatatlanul elveszítik a még Margaret Thatcher által kiharcolt visszatérítés egy részét, s ami szimbólumértékű: másfél évi tagság után csökken az újoncoknak járó felzárkóztatási pénzek összege is. Talán nem véletlen, hogy sokan – köztük a szocialista Martin Schulz – úgy vélekednek, ami jelenleg zajlik, az egyenlő az európai politikai rendszer kudarcával.

A brit elnökség és a többi tagország közt zajló alkudozást a korrektség jegyében kompromisszumkeresésnek nevezik, ám Gyurcsány Ferenc már többször is gondoskodott arról, hogy ez a kifejezés sok jót ne jelentsen Magyarország számára. Bár azóta eltelt fél év, sajnos még most is sokan emlékeznek például a „budapesti kompromisszum” néven hírhedtté vált, valószínűleg brit sugallatra megszületett agyrémre, amely hároméves ideiglenes költségvetés kidolgozását javasolta az uniónak. Gyurcsány akkoriban büszkén újságolta, hogy az ötlet a brit miniszterelnök-helyettesnek is tetszett, arról azonban megfeledkezett, hogy a terv éppen a látszólagos beterjesztő, vagyis Budapest számára jelentett volna kimutatható hátrányt. Ugyanekkor Magyarország is beállt azoknak az új tagoknak a sorába, akik a nemzeti érdekeiket félretéve felajánlották: a kompromisszum érdekében hajlandók lemondani bizonyos összegekről. London most nem vár mást, mint az ígéret teljesítését. Gyurcsány az utóbbi napokban ismét világossá tette: hajlandó engedni, mondván, a semminél a rossz kompromisszum is jobb. Ennek feltételéül a támogatási rendszer szerkezeti átalakítását szabta, így például az út- és panelház-felújításra járó pénzek átstrukturálását; aligha valószínű azonban, hogy a véghajrában a britek vagy bárki más hajlandó lenne ilyesmivel húzni az időt. Vagyis az új budapesti kompromisszum várhatóan megint csak nem jelent mást, mint hogy fizetünk a semmiért.

Sok mindenért lehet hibáztatni Tony Blairt, ő azonban valójában a brit célok érdekében tapossa sárba a szolidaritás szent eszményét. Gyurcsány Ferenc dolga sem lenne más, mint a végsőkig kiállni hazája érdekeiért. A kérdés csak az, hogy ezt ő is olyan komolyan veszi-e, mint az épp ellenünk játszó példaképe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.