Immár a Fehér Ház is megszólalt a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) titkos fogolyszállításaival kapcsolatos sajtóhíreket firtató kérdésekre reagálva. George W. Bush kijelentette: „Titkos programokról és műveletekről nem beszélek.” Leszögezte, hogy az Egyesült Államoknak eddig is az volt a politikája és ezután is az marad, hogy nem visz foglyokat olyan országokba, ahol kínzást alkalmaznak.
Ezzel szemben a változásról beszélt Kijevben a külügyminiszter. Condoleezza Rice szerint az Egyesült Államok változtatott a foglyok kihallgatásának eddigi módszerén, világszerte megtiltva az amerikaiaknak, hogy erőszakot alkalmazzanak. Rice hangoztatta: az új amerikai értelmezés szerint a kínzást tiltó ENSZ-konvenció „kiterjed az amerikaiakra, bárhol tartózkodjanak is, akár az Egyesült Államokban, akár azon kívül”. Korábban úgy értelmezték az egyezményt, hogy az az amerikaiakra nézve csupán az Egyesült Államok területén érvényes.
Közben újabb értesüléseket tett közzé az ügyben intenzív nyomozást folytató nemzetközi sajtó. A brit Independent szerint Afrikába költöztették az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség állítólagos lengyelországi és romániai kínzóközpontjait. A lapban közölt térkép a CIA-járatok által érintett országok között jelöli meg Magyarországot, a szöveges magyarázatban kifejtve, hogy a „jelentések szerint” októberben a budapesti repülőtéren is leszállt egy CIA-repülőgép, amely „Afganisztánból szállított gyanúsítottakat”.
Charles Kennedy, a brit ellenzéki Liberális Demokrata Párt vezére a londoni alsóházban tegnap azt mondta: a bizonyítékok arról szólnak, hogy 18 brit repülőtéren csaknem 400 ilyen járat fordult meg. Tony Blair miniszterelnök válaszában kijelentette, hogy olyan őrizetesekről van szó, akik közül többen „igen veszélyesek”.
A távozó lengyel államfő határozottan cáfolta, hogy CIA-nak valaha is lettek volna titkos börtönei az elfogott magas rangú al-Kaida vezetők számára az ország területén. Aleksander Kwasniewski az ABC amerikai tévécsatorna keddi állítására reagált, miszerint az Egyesült Államok az al-Kaida 11 magas rangú vezetőjét tartotta fogva lengyel börtönökben. Az amerikai tévé azt is tudni vélte, hogy a CIA az elmúlt hetekben gyorsan evakuálta terroristagyanús foglyait Lengyelországból Európán kívülre, „egy szaharai bázisra”, miután kiszivárogtak az első leleplezések a titkos börtönökről. Jerzy Szmajdzinski volt lengyel védelmi miniszter szerint ugyanakkor a CIA titkos börtöneiről szóló hírek „amerikai belső használatra” készültek. A gyanúba kevert Románia szintén tagadja érintettségét. Belgium ezzel egy időben bejelentette, vizsgálatot kezdeményez a CIA-börtönök ügyében.
Ismételten cáfolta Silvio Berlusconi olasz kormányfő, hogy Washington tájékoztatta volna őt vagy akár kormányát terroristagyanús személyek elleni olaszországi CIA-akciókról. A miniszterelnök utalt arra: így arról sem volt tudomása, hogy a CIA emberei 2003 februárjában Milánóban elrabolták az egyiptomi származású Abu Omar imámot, s később hamis információkkal akadályozták az olasz rendőrség nyomozását. Franciaország védelmi minisztere ugyanakkor bejelentette, hazáját valószínűleg elkerülték a gyanús CIA-gépek.
A botrány segíthet az afganisztáni bebörtönzötteknek, ugyanis szabályzatot fogadott el a NATO a békefenntartói által Afganisztánban fogva tartottakkal való bánásmódról, eloszlatva a kibővített békefenntartó misszióban részt vevő egyes országok ezzel kapcsolatos aggodalmait.
Ausztrál férfit is kínoztak. Mamduh Habib egyiptomi születésű ausztrál állampolgár a BBC-nek kijelentette, hogy 2001-ben Pakisztánban elrabolták, majd – 2005-ös szabadon engedéséig – Egyiptom, Pakisztán, Afganisztán és a kubai Guantánamói-öböl között szállítgatták. Fogva tartása alatt kivallatták, agymosásban, verésben és elektromos sokkolásban részesítették. „Csak azt ismételgettem, amit hallani akartak tőlem” – mondta Habib. (K. Z.)