Elvtársi intő Gyurcsánynak

A legnagyobb tehertétele az országnak, hogy a huszonéves ifjúságunk nem elég mobil, itthon akar boldogulni, ahelyett, hogy külföldre menne dolgozni – fejtette ki tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Demos Magyarország fórumán. Sir Anthony Giddens, a Munkáspárt főideológusa viszont a kormányfőt bírálta, mondván: Gyurcsány nem elég pozitív, mindig arról beszél, mit miért nem lehet megcsinálni.

Czirják Imre
2005. 12. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kár azzal magunkat hitegetni, hogy az európai félperiférián Lengyelországtól Horvátországig bezárólag egy csettintéssel fejlett polgári demokrácia és szociális piacgazdaság lesz. Nem lesz, ez több generáció, nem öt, tíz vagy 15 év, hanem 50 és száz év – jelentette ki tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Demos Magyarország fórumán. A miniszterelnök szerint ez annak tudható be, hogy Magyarországon a demokratikus polgári attitűd csak nyomokban van jelen. Hogyan csinál az ember erős demokráciát erős polgárság nélkül? – érzékeltette gondjait. Nagyon nyögvenyelősen – fűzte hozzá.
Gyurcsánynak azonban más társadalmi csoportokkal is problémái vannak. Nehezményezte, hogy „a magyar ember, kérem szépen, az Istennek sem akar megmozdulni”. Magyarországon ma a brit koronának több alattvalója dolgozik, mint amennyi magyar dolgozik Nagy-Britanniában. Családi kapcsolatai okán szólt arról, hogy a felesége korosztálya tömegesen vándorolt el Bulgáriából. „A lengyelek elindultak, a litvánok elindultak, a magyarok nem indultak el, a huszonévesek sem indultak el” – mondta. Ez, „a fizikai mobilitás” hiánya „az egyik legnagyobb tehertétele az országnak” – hangsúlyozta.
Gyurcsány Ferenc szerint több mint félmillió, esetleg hétszázezer aktív korú embert már nem lehet visszavezetni a munkaerőpiacra. Itt csak egy lehetőség van, „megszakítani a generációs láncot”, bentlakásos óvodákat, iskolákat szervezni, akár a ruhát is megvenni a gyerekeknek, és őket visszavezetni a „felelősségvállalás világába”, munkát adni nekik – fejtette ki.
A rendezvény egyik meghívott előadója volt Sir Anthony Giddens, a Munkáspárt és Tony Blair brit kormányfő főideológusa, aki meglepetésének adott hangot Gyurcsány Ferenc beszéde kapcsán. Hangsúlyozta: a magyar kormányfőnek nem arról kellene beszélni, hogy ezt vagy azt vagy amazt „miért nem tudjuk megcsinálni”, hanem arról, hogy mit hogyan lehet. Felhívta a figyelmet arra, hogy Brazíliában vagy egyes afrikai országokban sokkal szegényebbek az emberek, mégis sokkal többet értek el. Pozitívabban kellene tekinteni a dolgokat – vélte az angol politikus.
Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter szavaiból is az derült ki, hogy korántsem „nagy a jólét”. A tárcavezető szerint súlyos gondok vannak a munkaügytől kezdve az egészségügyön, a regionális politikán, a gyerekszegénységen keresztül az oktatásig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.