Kamuti Jenő a főtitkár

Főtitkár- és parlamenti választás. Bár utóbbi csak valamikor tavasszal lesz, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szombati, csaknem ötórás közgyűlésén az Aján Tamás eltávolítása miatti tisztújítás mellett politikai csatározások színhelye is volt a Thermal Hotel Helia. A szervezet furcsa munkaviszonyú, sem nem társadalmi munkás, sem nem főállású főtitkára végül Kamuti Jenő lett.

Munkatársunktól
2005. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Villámgyorsan összerántott elnökségi előzte meg szombat reggel a MOB közgyűlését, amely többek között úgy határozott, a grémium ne tárgyalja Farkas Zoltán javaslatát, amely szerint politikai párt képviselője ne lehessen a MOB elnökségének tagja. Tiszaújváros SZDSZ-es polgármestere korábban egy másik civil sportirányító szervezet, a Sportszövetségek Országos Szövetsége (SOSZ) vezetőválasztásakor érdekes módon még nem volt ilyen karakán, hiszen minden további nélkül megszavazta elnöknek Mesterházy Attila MSZP-s politikai államtitkárt. Ám most Schmitt Pált, a MOB elnökét, a Fidesz alelnökét kellett (volna) „levadászni”, de erre persze többen rájöttek, például Kovács Tamás, a vívószövetség technikai igazgatója vagy Csötönyi Sándor, az ökölvívó-szövetség elnöke. Utóbbi hangsúlyozta: a MOB-nak nem szabad elveszítenie azokat az értékes politikusokat, akik a sportért tevékenykednek. Végül hosszú vita után a küldöttek ebben maradtak.
A másik fontos témakörben Frenkl Róbert, majd később hozzá csatlakozva Szekeres Imre azt javasolta, hogy a főtitkárválasztással kapcsolatos alapszabály-módosítást jobban elő kell készíteni, ezért a közgyűlést el kell halasztani – ezt azonban a tagság 63-58 arányban elutasította. Újra csak polémia bontakozott ki arról, hogy az elnökség javaslata szerint az új főtitkár társadalmi munkában vagy továbbra is fizetett alkalmazottként lássa el feladatát. Ennek kapcsán Aján Tamás lemond(at)ott főtitkár „elegánsan” elmondta, hogy fizetése havi 858 ezer forint volt, míg Molnár Zoltán ügyvezető igazgató havi 830 ezret keres. Hozzátette, 202 nemzeti olimpiai bizottság közül 165-ben, a 48 európai közül pedig mindegyikben főállású főtitkár tevékenykedik. Azt viszont valahogy „elfelejtette” elmondani, de Schmitt Pál válaszában megtette helyette: ezen olimpiai bizottságokban nincs főállású ügyvezető igazgató, másrészt a MOB a korábbiakhoz képest kevesebb állami támogatást kap, és ez is indokolja, hogy az új főtitkár társadalmi munkában lássa el feladatát.
Ám ekkor újabb csavarként Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal elnöke mint jogász felhívta a figyelmet, hogy az alapszabály szerint a főtitkár munkaviszonyban dolgozik, ami újabb vitát indított el. Végül a közgyűlés úgy döntött, hogy az új főtitkárnak munkaviszonyban kell lennie, de ennek pontos megállapítása (hogy részmunkaidős vagy főállású alkalmazott lesz) az elnök hatáskörébe tartozik. Ennek nyomán a hat jelölt közül különböző okokból Császári Attila, a Magyar Öttusaszövetség elnöke, Faragó Judit, a Magyar Asztalitenisz-szövetség főtitkára, valamint Molnár Zoltán visszalépett a jelöltségtől. Császári az Adidas Budapest Kft. marketingigazgatójaként nem kerülhetne munkaviszonyba, Faragó főállásban vállalta volna a posztot, Molnárnak pedig megmaradt ügyvezető igazgatói munkaköre. A szavazás első körében Szabó Bence olimpiai bajnok kardozó, aki egyébként nem jelent meg a közgyűlésen, csak hét voksot kapott, így kiesett. A második körben Kamuti Jenő, az Európai Vívószövetség alelnöke 61-55-re győzött Sinka László, a Magyar Kézilabda-szövetség főtitkára ellen.
Kamuti elhivatottságára jellemző, hogy egyrészt a MOB-főtitkári posztért egy megméretést elvesztett még tavasszal Ajánnal szemben, de ez nem szegte kedvét, másrészt mostani győzelmekor könnybe lábadt a szeme a meghatottságtól… „Olimpián és nagy világversenyen sokszor voltam második, most végre győztem. A célom a harmóniát és a békességet visszaállítani a MOB-ban. Ez a munkakör nem politikai kérdés, hanem erkölcsi kötelesség számomra. Ma látható volt, hogy bizonyos érdekcsoportok befolyásolni akarják a közgyűlést, de az is bebizonyosodott, hogy igenis szükséges kibeszélni a dolgokat és megőrizni a sport értékeit. Nagyon megható volt számomra, hogy a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja mellettem tette le voksát. Az első feladatom most az lesz, hogy kiutazzak a női kézilabda-világbajnokságra szurkolni, majd tisztáznom kell a feladatok felosztását Schmitt Pállal és Molnár Zoltánnal” – nyilatkozta az új főtitkár.
Első feladatát nagyszerűen teljesítette, hiszen a magyar kézilabdás lányok megszerezték a bronzérmet. Kamuti Jenő megbízatása 2009 első feléig szól, vele minden támadás ellenére megerősödött Schmitt Pál „vonala”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.