Szakadásban bízó németek

Ha Flandriának sikerül elszakadnia Vallóniától, a belgiumi német közösség előbb önállóságot kellene kapjon, majd csatlakozhatna az EU „valamely” tagállamához – írja nemrégiben megjelent kiáltványában a flamand Warande csoport.

Munkatársunktól
2005. 12. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Területi autonómiával, saját – négy miniszterből álló – kormánnyal rendelkezik, s számos területen önálló törvénykezést folytat a mintegy 70 ezer lelket számláló belgiumi német közösség, melyet az első világháborút követő békeszerződések alkalmával szakítottak el Németországtól, a vallón fennhatóság alá tartozó Eupen-Malmedy övezetben él. A terület Németországhoz visszacsatolásáról 1925–1926-ban titkos tárgyalások folytak Belgium és Németország között, ám a megállapodás – miszerint Berlin 200 millió aranymárkáért visszakapta volna az öszszesen 854 négyzetkilométernyi területet – Franciaország erőteljes beavatkozása miatt meghiúsult.
Az 1988-ban vállalkozók, menedzserek, politikusok, jogászok, diplomaták és művészek által alapított szervezet, a Warande csoport tisztán gazdasági adatokra hivatkozva azt állítja, hogy a föderalizmus belga modellje működésképtelen, s kiutat kizárólag Flandria és Vallónia szétválása jelenthet. Úgy vélik, Vallóniának nem Flandriától kellene évente több milliárd eurót kapnia, hanem egy Marshall-segélyre lenne szüksége. A „Manifesztumban” – amelynek súlyát jól jelzi, hogy 2500 példányban megjelent első kiadása pillanatok alatt elfogyott – egy teljes passzust szánnak a belgiumi német kisebbségnek, s kilátásba helyezik önállósodásukat, illetve az EU „valamely” tagállamához (feltehetőleg Németországhoz) való csatlakozásukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.