Ismét fegyveres összetűzések alakulhatnak ki a déli határon

Az elmúlt időszakban az elfogott határsértők mellett az elfogott embercsempészek száma is emelkedett a magyar–szerb határon.

Forrás: MTI2025. 05. 15. 9:51
Bakondi György Fotó: MTI Fotó: Bruzák Noémi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szerbiába „visszatelepült” embercsempészcsoportok harca magában hordozza a korábbi fegyveres összetűzések kiújulásának lehetőségét a magyar–szerb határ térségében – mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója csütörtökön, a TV2 Mokka című műsorában.

Bakondi György kifejtette, tavalyhoz képest ötszörösére emelkedett a magyar–szerb határon elfogott határsértők száma. A 2024-es kedvező adat annak volt köszönhető, hogy a szerb és a magyar rendőri erők egy jelentős akciósorozat keretében kiszorították a magyar határ térségéből az embercsempészeket, akik ezt követően Bosznia-Hercegovinába tették át „székhelyüket”.

Bosznia terepviszonyai, az ország politikai-biztonsági környezete, az ottani rendőri erők lehetőségei nagyobb mozgékonyságot biztosítottak az embercsempészeknek, akik a Bosznia-Hercegovina–Horvátország–Szlovénia–Olaszország útvonalat alakították ki a csempészetre – fogalmazott a főtanácsadó.

Bakondi György hozzátette, hogy a horvát–szlovén–olasz erők komoly rendőri akciósorozata, illetve a szerb rendőri erők kivonása ebből az akciósorozatból az embercsempészbandák számára lehetőséget nyújtott arra, hogy visszatelepüljenek Szerbiába.

Először afgán csoportok érkeztek, amelyek jelentős áremelést hajtottak végre, majd megjelentek más nemzetiségű embercsempészcsoportok is, elsősorban szírek és líbiaiak, akik olcsóbb árat ajánlanak az átjuttatásért – mondta Bakondi György, hangsúlyozva, ez a rivalizálás magába hordozza annak a veszélyét, hogy kiújulhatnak a korábbi fegyveres összetűzések.

Egyre több az embercsempész

Rámutatott, ez az oka annak, hogy az elmúlt időszakban az elfogott határsértők mellett az elfogott embercsempészek száma is emelkedett a magyar–szerb határon 24-ről 33-ra, ami jelentős növekedés.

A bandák pénzügyi bevételei lehetővé teszik „a pihentetést, a szervezést, a szállítást, a felderítést, a szerb rendvédelmi erők esetleges megvesztegetését”, tehát ez az útvonal most ismét aktivizálódott, ennek megfelelően a magyar rendvédelmi erők mindent megtesznek azért, hogy garantálják a határbiztonságot – hangoztatta a miniszterelnöki főtanácsadó.

Az európai migrációs helyzetről szólva elmondta, az Európába történő bejutás jellemző főútvonala elsősorban a spanyol és az olasz irány, illetve a balkáni útvonal, a migránscsoportok főként Németországba és Svédországba szeretnének eljutni.

A tapasztalatok szerint az olasz erőfeszítések eredményeképpen mérséklődött az olasz irány aktivitása, a németországi pártok pedig jelentős változásokat ígértek az illegális migráció kezelésében, hiszen a lakosság rendkívül nyugtalanul viszonyul ehhez a nagy számú és ilyen súlyos közbiztonsági kihatású embercsoport érkezéséhez – mondta Bakondi György.

Borítókép: Bakondi György (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.