Szerzett, nem pedig vesztett egy pont

Női kézilabda-válogatottunk kedd után tegnap is megkísértette a sorsot, hiszen Szlovénia ellen ötgólos hátrányt dolgozott le, és az utolsó percben győzelmi eséllyel támadhatott. Végül mégis az kellett a döntetlenhez, hogy Pálinger Katalin időn túli hetest védjen. A pillanatnyi helyzetet nem az érzékelteti igazán pontosan, hogy három mérkőzésen szerzett öt pontjával a B csoport élén áll együttesünk, inkább az, hogy két hátralévő meccséből legalább az egyiket meg kell nyernie; pénteken Korea, szombaton Norvégia az ellenfél.

Munkatársunktól
2005. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovének hétfőn hét góllal verték a koreaiakat, akik aztán kedden öttel a norvégokat. Ha a kézilabda egzakt tudomány lenne, mindebből az következne, hogy a B csoport legerősebb együttese – na jó, a magyart nem számítva – a szlovéneké. Az az alakulat, amellyel tegnap a mieink kerültek szembe az Angola elleni flúgos futamban kivívott győzelmet követően.
Ha a Szentpéterváron tapasztaltak nem adtak is okot töretlen bizakodásra, a közeli és kissé távolabbi múlt eseményei mindenképpen, hiszen délnyugati szomszédaink még soha nem nyertek ellenünk női kézilabdában, a két évvel ezelőtti vb-n, ráadásul annak ugyancsak a harmadik mérkőzésén épp róluk elrugaszkodva vett akkora lendületet Mocsai Lajos együttese, hogy az egészen a fináléig kitartott, és legutóbb már Németh András kapitánysága alatt, az őszi horvátországi tornán sikerült őket elég simán elintézni.
Ki tudja, ennek az emléknek a hatására-e vagy sem, de a kék mezesek tegnap nem kezdtek elsöprő lendülettel, sőt miután a mieink középre terelték őket, elég kiismerhetően támadtak, elsősorban átlövőikben, Derepaskóban és Freserben bízva. Csakhogy egyikük sem brillírozott, ám így is náluk volt az előny. Kezdetben még csak egy góllal, aztán a 10. percben már hárommal, és bár átmenetileg 10-9-re fordított együttesünk, hamar visszaállt a mínusz három, és meg is maradt a szünetig (11-14).
Mint a félidei „termés” is jelzi, támadójátékunk akadozott, még az is Görbicz egyéni bravúrjainak köszönhető, hogy 11 gól összejött. Ezt persze észlelte az ellenfél is, és miután „kivette” a játékból az irányítót, megállt a tudomány. Sem átlövésből, sem kontrából nem sikerült a fordításhoz elegendő veszélyt kelteni, ami azért volt különösen fájdalmas, mert a több sérültjüket nélkülöző szlovének sem mutattak semmi különöset; sőt olykor kifejezetten tétovának, lassúnak tűntek. De semmi okunk és alapunk rá, hogy bíráljuk őket, hiszen a második félidőben végig vezettek, sokszor öt góllal is, mert a magyar védelem közepe, igazolva előzetes félelmeinket, nem zárt vb-színvonalon. Aztán 24-19-es előnyüknél kettős emberhátrányba kerültek a riválisok, és a beállása után az egész csapat sebességét megváltoztató Siti Eszter betöréseivel 25-25-nél ismét döntetlenre javult a helyzet. Ezt megelőzően Pálinger védte Derepasko hetesét, de a nagy mutatvány még hátravolt.
Ehhez az kellett, hogy egészen az utolsó pillanatokig fej fej mellett haladjanak a felek, előbb Görbicz engedett el talpról egy löketet, majd a ziccereit pazarul értékesítő Balogh ejtett haláli pontosan kiszorított helyzetből, a szélről. Az utolsó perc Pálinger újabb bravúrjával és 27-27-tel kezdődött, így a győzelemért támadhatott a magyar válogatott. Németh András szövetségi kapitány 24 másodperccel a befejezés előtt kért időt, de a nyerőnek szánt akciót nemhogy nem sikerült góllal vagy legalább lövéssel befejezni, a szlovének még egyet kontrázhattak, és abból hétméteresig jutottak.
Oder vállalkozott ítélet-végrehajtónak, aki nem sokkal korábbi büntetőjét elemi erővel vágta a pipába. Ebben a sorsdöntő szituációban azonban nem mert kockáztatni, inkább lefelé célzott, és Pálinger a maga rutinjával, játékintelligenciájával pontosan tudta ezt. Követte a kezet, a labda várható útját, és találkozott is vele – ezzel megmentette a 27-27-et és az egy pontot.
A magyar csapat tehát a szlovénekkel szemben és a vb-t tekintve is megőrizte veretlenségét, a mérkőzés alakulása alapján is kijelenthetjük, inkább szerzett, mintsem vesztett egy pontot. A hirtelen érzett megkönnyebbülés mellett azonban természetesen jelentkezik a bizonytalanság, a kétely is: a jó játékkal még mindig adós a csapatunk, és ezt a mai szünnap után holnap Korea, szombaton pedig Norvégia ellen törlesztheti.
Sőt törlesztenie kell, ha e két meccsből legalább egyet meg akar nyerni, mert a továbbjutáshoz ez mostantól elengedhetetlennek tűnik. A másik variációval egyelőre azért ne számoljunk.

A B csoport tegnapi eredményei: Magyarország–Szlovénia 27-27, Korea–Angola 35-32, Norvégia–Ausztrália 47-10.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.