Szövetség a multikkal

Kritikával illették a munkabért terhelő járulékok mértékét, a drága és kevésbé hatékony államot, az oktatást, a közbeszerzési gyakorlatot a multinacionális vállalatok vezetői a gazdasági konzultáció tegnapi fórumán. Orbán Viktor programszövetséget ajánlott számukra, emellett egy sikeres gazdaságpolitika kialakítása érdekében számít ötleteikre, tevékenységükre.

Csákó Attila
2005. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország számára kulcskérdés a munkahelyteremtés, hiszen bárhogyan is festenek a statisztikák, nem lehet sikeres az az ország, ahol 400 ezer ember nem talál magának munkát, 300 ezer pedig csak alkalmanként dolgozhat. Ha munka van, minden van, ha munka nincs, semmi sincs – jelentette ki tegnap Orbán Viktor. A Fidesz elnöke a gazdasági konzultáció újabb fórumán a magyarországi multinacionális vállalatok vezetői előtt kiemelte: hazánkban a szegénységből csak sikeres vállalkozásokkal lehet kijutni. Ehhez pedig radikális adócsökkentésre van szükség, és helyre kell állítani a gazdasági élet szereplői és a politika között megingott bizalmat.
Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója szerint a magyar gazdaság egyik legnagyobb problémája az állami szerepvállalás kérdésének tisztázatlansága. Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója néhány iparág kiemelését és támogatását tartaná fontosnak. Straub Elek, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója úgy látja, hogy a jelenlegi járulékterhek mellett nem csak az új munkahelyek létrehozása kérdéses, de a meglévőket is nehéz megtartani. Kocsis István, az Magyar Villamos Művek Rt. vezérigazgatója kiemelte: a következő száz év nem élhető meg atomerőművek nélkül, ezért még két blokkot fel kell építeni Pakson. A szakember emellett kiemelte, hogy határozottabb energetikai politikára van szükség. Székely Péter, a Transelektro Rt. elnöke a nemzeti érdekek hatékonyabb képviseletét szorgalmazta, és a nemzeti egységet hiányolta. Kritikával illette a közbeszerzések hazai gyakorlatát, melynél a kiírások döntő részét külföldi cégek nyerik meg, szemben más uniós országok gyakorlatával.
A volt miniszterelnök a cégvezetők felvetései után kitért az uniós pénzek felhasználásának helyzetére: ha a magyar államigazgatás nem képes eljuttatni az EU-támogatásokat az érintettekhez, akkor vesztesei leszünk a csatlakozásnak. A Nemzeti fejlesztései terv 2007– 2013-ra szóló tervezetében pedig a gyáva kormányzás tükröződik, hiszen a programba válogatás nélkül mindenkit belevettek, így senkivel nem kell ellentétbe kerülniük. Az unión belüli érdekérvényesítés pedig gyenge állammal nem lehet eredményes. Orbán Viktor a párbeszéd összegzéseként úgy értékelte: az államnak egyrészt kijjebb kellene vonulnia a gazdaságból, ugyanakkor a cégvezetők hozzászólásaiból kitűnik, hogy bizonyos területeken még erőteljesebb állami szerepvállalást várnak el. A volt miniszterelnök programszövetséget ajánlott a jelenlévőknek, a vállalatoktól nagyobb növekedést, bővülő foglalkoztatást kért, cserébe hatékonyabb és takarékosabb államot, magasabb színvonalú közszolgáltatást, radikális adócsökkentést, rugalmasabb munkaerőpiacot, és a felesleges bürokrácia megszüntetését ígérte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.