Tiltakoznak a kutatók

Már csaknem 2600 hazai kutató adta nevét az interneten keresztül ahhoz a nyílt levélhez, amelyet Kertész János akadémikus intézett Gyurcsány Ferenchez a hazai alapkutatások már-már jóvátehetetlen károkat okozó finanszírozási gyakorlatával kapcsolatban.

Joó István
2005. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélyben van a sokat emlegetett nemzeti kincs: a „szürkeállomány”, mivel az alapkutatások meghatározó hazai forrása, az Országos Tudományos Kutatási Alapprogram (OTKA) rendelkezésére bocsátott összeg 2002 óta 37 százalékkal csökkent, és a 2006-os költségvetési törvény tervezete sem változtat a terület összeomlását előre vetítő helyzeten – olvasható a november 28-i keltezésű nyílt levélben. Kertész János fizikus és a több ezer kutatótársa azt kéri Gyurcsány Ferenctől, emelje meg egymilliárd forinttal az OTKA büdzséjét.
– Ideje volna a szellemi tőkét megbecsülni, hiszen az alapkutatások hozzáadott szellemi érték formájában sokmilliárdos hasznot hajtanak az ország számára – fejezte ki bírálatát a tervezett megszorító intézkedésekkel kapcsolatban Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Lapunknak megfogalmazta aggodalmát amiatt, hogy a költségvetés sarokszámait már elfogadta az Országgyűlés, s így a kért egymilliárdot csak az Akadémia fejezetén belül – vagyis az MTA intézményhálózatának működési költségeitől vagy az egyetemi kutatói helyek akadémiai támogatásától – lehetne átcsoportosítani, ami négy-öt kutatóintézet megszűnéséhez, egyetemi kutatások ellehetetlenüléséhez vezetne.
*
Ezért azt javasolja, hogy a kabinet adjon garanciát arra, hogy utólag – máshonnan – előteremti az égetően szükséges egymilliárdot.
Gazsó Ferenc szociológus, az MTA Politikai Tudományok Intézetének osztályvezetője, az MSZP társadalompolitikai tagozatának vezetője nem csodálkozik azon, hogy a csaknem 2600 demonstráló kutató között a szocialisták tudományos tagozatának tagjai is felbukkannak, mondván, az ügy szétfeszíti a pártpolitikai kereteket. Úgy vélte, szánalmas időhúzási kísérlet, amiről a kormányszóvivő beszélt, miszerint szakértőkkel kellene megvizsgáltatni a kutatók kérését. Hogy miként kívánja munkálni a „tudásgazdaságot” a mai vezetés, azt szerinte Kóka János gazdasági miniszter bökte ki korábban: „a földdel kellene egyenlővé tenni az MTA versenyképességet közvetlenül nem szolgáló területeit”.
Pálinkás József fizikus-akadémikus, a Fidesz kulturális tagozatának vezetője elmondta, a kormány azzal, hogy 2003-ban csökkentette, és azóta nem növeli a finanszírozás mértékét, tudományos iskolákat, egyetemi kutatócsoportokat bomlaszt fel. Utalt arra, hogy az OTKA költségvetése 1,6 milliárddal kevesebb, mint a 2002-es támogatás. Holott az alapkutatások folyamatos támogatáscsökkenését 2002-ben az ő oktatási minisztersége alatt megállította az Orbán-kormány, sőt abban a ciklusban több mint harminc százalékkal – hétmilliárdra – emelkedett az állami finanszírozás idevágó összege.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.