Veszélyben van a sokat emlegetett nemzeti kincs: a „szürkeállomány”, mivel az alapkutatások meghatározó hazai forrása, az Országos Tudományos Kutatási Alapprogram (OTKA) rendelkezésére bocsátott összeg 2002 óta 37 százalékkal csökkent, és a 2006-os költségvetési törvény tervezete sem változtat a terület összeomlását előre vetítő helyzeten – olvasható a november 28-i keltezésű nyílt levélben. Kertész János fizikus és a több ezer kutatótársa azt kéri Gyurcsány Ferenctől, emelje meg egymilliárd forinttal az OTKA büdzséjét.
– Ideje volna a szellemi tőkét megbecsülni, hiszen az alapkutatások hozzáadott szellemi érték formájában sokmilliárdos hasznot hajtanak az ország számára – fejezte ki bírálatát a tervezett megszorító intézkedésekkel kapcsolatban Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Lapunknak megfogalmazta aggodalmát amiatt, hogy a költségvetés sarokszámait már elfogadta az Országgyűlés, s így a kért egymilliárdot csak az Akadémia fejezetén belül – vagyis az MTA intézményhálózatának működési költségeitől vagy az egyetemi kutatói helyek akadémiai támogatásától – lehetne átcsoportosítani, ami négy-öt kutatóintézet megszűnéséhez, egyetemi kutatások ellehetetlenüléséhez vezetne.
*
Ezért azt javasolja, hogy a kabinet adjon garanciát arra, hogy utólag – máshonnan – előteremti az égetően szükséges egymilliárdot.
Gazsó Ferenc szociológus, az MTA Politikai Tudományok Intézetének osztályvezetője, az MSZP társadalompolitikai tagozatának vezetője nem csodálkozik azon, hogy a csaknem 2600 demonstráló kutató között a szocialisták tudományos tagozatának tagjai is felbukkannak, mondván, az ügy szétfeszíti a pártpolitikai kereteket. Úgy vélte, szánalmas időhúzási kísérlet, amiről a kormányszóvivő beszélt, miszerint szakértőkkel kellene megvizsgáltatni a kutatók kérését. Hogy miként kívánja munkálni a „tudásgazdaságot” a mai vezetés, azt szerinte Kóka János gazdasági miniszter bökte ki korábban: „a földdel kellene egyenlővé tenni az MTA versenyképességet közvetlenül nem szolgáló területeit”.
Pálinkás József fizikus-akadémikus, a Fidesz kulturális tagozatának vezetője elmondta, a kormány azzal, hogy 2003-ban csökkentette, és azóta nem növeli a finanszírozás mértékét, tudományos iskolákat, egyetemi kutatócsoportokat bomlaszt fel. Utalt arra, hogy az OTKA költségvetése 1,6 milliárddal kevesebb, mint a 2002-es támogatás. Holott az alapkutatások folyamatos támogatáscsökkenését 2002-ben az ő oktatási minisztersége alatt megállította az Orbán-kormány, sőt abban a ciklusban több mint harminc százalékkal – hétmilliárdra – emelkedett az állami finanszírozás idevágó összege.

Éveken át zaklatta szexuálisan élettársa kislányát egy pedofil Veszprémben – az anya is tudott róla, de nem tett semmit