Csendőrállami módszerként, kormányzati visszavágásként és fenyegetésként értékelték az érdekvédők azt a levelet, amelyben az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. igazgatója egy televíziós nyilatkozata miatt titoksértéssel vádolta meg Kovács Zoltánt, a Ferihegyi repülőteret működtető Budapest Airport (BA) üzemi tanácsának elnökét – jelentette be Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke. – Tiltakozunk ellene, hogy az ÁPV Rt. titoksértés címén vizsgálatot kezdeményez, és retorziókkal fenyeget Kovács Zoltán egy korábbi kijelentése miatt – hangsúlyozta Palkovics, aki minden érdekvédőt hasonló állásfoglalásra biztatott. Kovács Zoltán úgy nyilatkozott: nem követett el titoksértést, mivel a vevőkkel folytatott tárgyalásokon nem írt alá titoktartási kötelezettséget, és megismételte, hogy az egyeztetéseken elhangzottak nem garantálják a munkavállalók szociális biztonságát.
Mint arról beszámoltunk: az NBH arról értesítette az ÁPV vezetését, hogy megfigyeléseik szerint a BA néhány munkatársa olyan üzleti titkokat adott át a sajtónak, amelyek majdnem elijesztették a vevőket, akik a cég üzemeltetési jogáért jelentkeztek.
– Az NBH-nak a magyar nemzet érdekeit kellene szolgálni, ugyanis ennek részét képezi az itt dolgozó kétezer állampolgár is, márpedig az eladás miatt őket érintő kockázatot nem vizsgálták – hangsúlyozta érdeklődésünkre Palkovics Imre. A privatizáció második fordulójában százmilliárd forinttal nagyobb ajánlatok érkeztek, tehát a szakszervezetek tulajdonképpen felverték az árat, a vevő pedig a kockázati tényezők ellenére is ragaszkodik az üzemeltetési jog megvásárlásához – hívta fel a figyelmet az elnök, aki szerint több jel mutat arra, hogy jelenleg éppen elkótyavetyélik az üzemeltetési jogot.
– Mi történik a napokban, miről tárgyalnak a leadott privatizációs ajánlat után az angolokkal, miről folyik a tárgyalás, ami nem szerepelt a kiírásban, nem szerepelt az ajánlatban, mit kell még egyeztetniük, egyezkedniük az eladónak és a vevőnek? – kérdezte Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a köztévé reggeli műsorában. Az NBH vizsgálatáról megjegyezte: akárki is kerül kormányra, felelőssége kideríteni, mi történt ebben az ügyben, mert itt valami nem tiszta, és ezt jelzi a kormány idegessége is – hangsúlyozta a politikus.
– A kormány tudomásul vette, hogy eredményes volt a BA privatizációjára kiírt pályázat, tudomásul vette az azon kialakult sorrendet, valamint azt is, hogy az ÁPV Rt. igazgatósága ma dönt a szerződések véglegesített szövegéről – jelentette be tegnap Batiz András szóvivő. A nemzetbiztonsági vizsgálatról kérdésünkre elmondta: nincsen szó konkrét akcióról, állítása szerint a szolgálatoknak a reptér fokozott kockázata miatt folyamatosan dolga, hogy figyeljék, nem merül-e fel a rendeltetésszerű működést akadályozó vagy ellehetetleníteni kívánó akció. Cáfolta, hogy ennek keretében szólították fel az egyik szakszervezeti vezetőt arra, ne tegyen olyan nyilatkozatot a televízióban, amelyben állítólag üzleti titkokat szivárogtat ki. Batiz érvelése szerint ugyanis a nemzetbiztonsági szolgálatok kedden levélben tájékoztatták arról az ÁPV Rt. vezetését, hogy a rendeltetésszerű működést akadályozó vagy ellehetetlenítő adatokra bukkantak. A privatizációs szervezet vezetése pedig ezt megelőzően, hétfőn küldte el levelét Kovács úrnak – tette hozzá. Hozzáfűzte, hogy ez a „rendeltetésszerű működést akadályozó vagy ellehetetlenítő” akció lehet üzleti titok kiszivárogtatása is. A kormányszóvivő nem kívánt több kérdésre válaszolni, így arra sem, hogy készült-e titkosszolgálati hatástanulmány a BA Rt. eladása kapcsán.
Vezércikk a 7. oldalon

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe