Búvárok az idén augusztusban megtalálták a Titanic mindeddig hiába keresett két alkotóelemét fél kilométerre attól a helytől, ahol a világ legnagyobb óceánjárójának roncsára húsz évvel ezelőtt rábukkant Robert Ballard. A hajótörzs középső részéhez tartozó, egyenként harminc méter hosszú és tizenkét méter széles roncsdarabok a massachussettsi Falmouth Woods Hole oceanográfiai intézetének kutatói szerint új fényben tüntetik fel a 46 ezer tonnás hajó katasztrófáját – írta az AP. Azt bizonyítják, hogy a gőzös, amely első útján – 1912. április 15-én – Új-Fundlandtól 600 kilométerre jéghegynek ütközött, drámai gyorsasággal süllyedt el.
Robert Long hajómérnök a leletek tanulmányozása alapján arra jutott, hogy a korábbi feltevésekkel ellentétben a Titanic nem két, hanem három darabra szakadt az ütközéskor. A hajóroncs négyezerötszáz méter mélységben lévő középső részét korábban a kutatók nem találták meg, hitük szerint azért, mert az szilánkokra forgácsolódott, amikor a katasztrófa bekövetkezett. Az augusztusban előkerült roncsdarabok azonban meglepően jó állapotban vannak, még a vörös festék sem kopott le róluk. Robert Long ezért úgy véli: előbb a hajó első, aztán a középső része vált le. Ekkorra már valamennyi fedélzeten rekedt utas a farrészbe menekült, s amikor a hatalmas középső rész is leszakadt, öt perc sem kellett ahhoz, hogy a hajó utolsó harmadát is maga után rántsa a hullámsírba.
Mindeddig azt gondolták, legalább húsz percbe telt, amíg a gőzös elmerült. Az új adatok szerint azonban a végzet villámgyorsan érte el az elsüllyeszthetetlennek hitt monstrumot, amelynek utasai közül 1500-an meghaltak.

Megvannak a matematikaérettségi hivatalos eredménye