Üllői úti végtelen történet

2005. 12. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken még minden valószínűtlenül rózsásnak tűnt: a Ferencvárosi Torna Club által használt Üllői úti, hat plusz két hektáros terület 49 évi vagyonkezelői jogára kiírt pályázatra jelentkezett egy jelölt, tegnap tehát a tulajdonos államot képviselő Kincstári Vagyoni Igazgatósággal és a Nemzeti Sporthivatallal karöltve eredményt lehetett volna hirdetni. Aztán a tájékoztatón csak két elnök, az NSH-é – Ábrahám Attila – és az FTC-é – Furulyás János – jelent meg, a KVI-ből egy telefon érkezett: a szervezet hasznosítási tanácsa összeült ugyan, de hiába, mert kiderült, a pályázó TDZ Kft. 2,8 milliárd forintos bankgaranciájából hiányzott a klubnak szánt 1,2 milliárdos összeg áfája. Ez idei 25 százalékos adókulccsal 300, a jövő évi 20 százalékossal számolva 240 millió forint, a pótlás határideje e hét péntek.
Ezek után a megjelentek csak feltételes módban örülhettek a ferencvárosi saga vélhető befejeződésének. Ábrahám Attila azért elmondta, hogy az államnak járó 1,6 milliárd forintot a sportköltségvetésbe beépítve ingatlanfejlesztésre szánják, Furulyás János pedig azt, hogy az 1,2 milliárd (+áfa!) megoldhatja a szakosztályok gondjait, és a labdarúgó rt. részvényei is megmaradtak. Információink szerint a befektető idővel ezután is érdeklődik majd. Most egyelőre csak azt vállalta, hogy 36 hónapon belül felépít a FIFA és az UEFA előírásainak megfelelő, legalább 15 ezres futballstadiont, valamint egy ötezres kézilabdacsarnokot, amelynek egyik részlegében otthont találhatnak a birkózók. Ezenkívül egy 100 ezer négyzetméteres irodaház is épül, ahol 1000 négyzetmétert a Ferencváros kap meg, a többi helyiséget bérbe adják, s egy üzletközpontot is felhúznak. A telek alatt egy 6500 férőhelyes mélygarázst alakítanak ki.
A munkálatok összköltsége várhatóan eléri az 50 milliárd forintot, a hároméves építkezésből egy évet albérletben kell tölteniük a birkózóknak és a labdarúgóknak, utóbbiak ideiglenes otthona a Puskás Ferenc Stadion lehet, a költségeket a pályázó állja. A 49 év letelte után a stadion és a csarnok tulajdonjoga az államé lesz (marad) a szerződés szerint.
Mivel a Ferencvárost gyakorta titulálják nemzeti kincsnek, megkérdeztük az illetékeseket, örülnek-e, hogy e kincs magyar kézben maradhat. Ábrahám Attila igennel válaszolt, hozzátéve, hogy csak egy pályázat érkezett, kedvezőbb ajánlat esetén egy külföldi cégcsoport is nyugodtan nyerhetett volna. Furulyás János ehhez hozzátette, volt külföldi érdeklődés, de az egyik (információink szerint a sokáig befutónak látszó amerikai) végül nem vásárolta meg a húszmillió forintos pályázati csomagot, a másik (szlovák) pedig késve jelentkezett.
A befutott magyar, vagyis a TDZ Kft. ügyvezetője, Nagy Zoltán érdeklődésünkre elmondta, hogy orvosolják a technikai malőrt, és garanciát vállalnak a klubnak járó áfára is még a pénteki határidő előtt. Arra a kérdésre, hogy mikor fizetnének, hiszen hatvanmillió forint a kulcsváltozás miatti különbség, Nagy Zoltán visszakérdezett: „Ön mit tenne?” Fizetés tehát jövőre, mint ahogy tisztújító közgyűlés is a Ferencvárosnál – január 30-án. Furulyás János szerint még a jövő zenéje, hogy megméreti-e magát. Csak a klub normalizálódott állapota lenne már jelen!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.