Zuhanás a börzén

Kisbefektetői körökben nem is volt sejthető, hogy a Fitch Ratings Magyarország adósi minősítését lerontja, pedig ha tudták volna a spekulánsok, akkor felkészültebben várták volna azt a gyengülési hullámot, amely a tegnapi napon keletkezett. A BÉT indexe átesett a 21 ezer pontos határvonalon is, de az elemzők azt nyilatkozták, hogy ez jó ürügy lehet arra, hogy a következő napokban hasonló méretű, de ellentétes irányú fordulat kerekedjen a tőzsdén.

Munkatársunktól
2005. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly zuhanással zárta a tegnapi napot a Budapesti Értéktőzsde részvényeit jegyző BUX. Az index már nyitáskor gyengülőben volt, de a Fitch Ratings bejelentését követve a magyar indikátor tovább zuhant, és végül a 21 ezer pontos határ alatt landolt. A 25 milliárd forintot meghaladó forgalom és a BUX 2,48 százalékos visszaesése még nem jelentette azt, hogy pánik alakult volna ki, de voltak jócskán olyan befektetők, akik az eladói oldalra álltak. A vezető részvények – mint azt várni lehetett ilyenkor – gyengülőben voltak, de követték őket a kis forgalmú papírok is. A nap vesztese a 4,7 százalékkal beeső Fotex lett, a kereskedőtársaság részvényei 322 forintra gyengültek.
A blue chipek sorából a csökkenést a Takarékbank által visszaminősített OTP vezette, a pénzintézet papírjai 3,9 százalékkal lettek olcsóbbak. Hasonlóan csökkenést mutatott és 2,57 százalékkal mérséklődött az ára a Richternek is, a Magyar Telekom 1,7 százalékkal, a Mol 1,4 százalékkal esett vissza.
Miután a nagyobb forgalmú papírok ára komolyan gyengült, a kisrészvények esetében is elkezdődött a csökkenés, így a BorsodChem is követhette a többieket, és 3,1 százalékkal mérséklődve zárhatott. Csak hat „legény” maradt talpon, ezek közül is a legnagyobb forgalmat az Antenna Hungária bonyolította le, amely részvény 0,2 százalékkal lett drágább előző áránál. Drágult még a Linamar, a TVK és a Pannonplast is. Elemzők elmondták, hogy a mai napon történt gyengülés jó indok lehet arra, hogy a hét második felében emelkedőre fogják az irányt a részvényárak. Az ilyenkor szokásosnál kevésbé gyengült a forint az euróval szemben a bankközi devizapiacon, a magyar fizetőeszköz a BÉT zárásakor egy százalékot meg nem haladóan volt drágább, mint a korábbi napon. Sőt az államháztartási hiány adatának késői megjelenése is a napközbeni gyengülést korrigálta, így a tőzsde zárását követve az euró visszacsúszott a 253-as szint közelébe.
Az európai piacok közül csak a magyar tőzsdén alakult ki nagyobb eróziós hullám, Londonban az FTSE fél százalékkal erősödött, míg a frankfurti DAX 0,65 százalékkal növekedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.