Tavaly január elején kezdődött el a parádsasvári üveggyár felszámolása. Akkor még sokan bíztak abban, hogy valamilyen módon mégis újraindul a mintegy 430 millió forintos adósságot felhalmozó, közel 300 éves múltú üzem. A jelek szerint az eljárás elején még Pintér Benedek felszámolóbiztos is úgy tervezte, hogy a cég termelését ismét elindítja. Mégpedig úgy, hogy ezt egy bérlőre bízza, majd működőképesen értékesíti a társaságot. Ezzel a megoldással az üveggyár megfelelő gazdálkodás mellett akár tartozásait is lefaraghatta volna. Ugyanakkor egy neve elhallgatását kérő informátorunk arra hívta fel figyelmünket, hogy az események egészen más irányba indultak el, mert a helyi politikai elit, élén a térség szocialista országgyűlési képviselőjével, ellenezte ezt az elképzelést, és az üveggyár „valódi” tulajdonba adását szorgalmazta. Az esetleges bérbeadás hírére reagáló állami vezetők, valamint Suchman Tamás és Sós Tamás szocialista politikusok a fejlesztéshez 200-300 millió forintos anyagi segítséget ígértek, de azt feltételül szabták, hogy a pénzt csak a gyár új tulajdonosa kaphatja meg.
*
Ezt a forgatókönyvet erősítette az is, hogy akadtak olyan dolgozók, akik – bár fizetésüket megkapták volna, és folytathatták volna addigi tevékenységüket – azzal fenyegetőztek, hogy nem állnak munkába, ha a társaságot bérbe adják. Pintér Benedek elmondása szerint a bérbevétel iránt érdeklődő egyik japán befektető éppen a gyárban kialakult ellenséges hangulattal indokolta visszalépését. A felszámoló végül úgy döntött, hogy pályázatot ír ki az üveggyárra. A felszámolást végző Mátraholding Rt. a Parád Kristály Manufaktúra Rt.-t először nettó 318,5 millió forintért hirdette meg.
Az eladásra kínált üzem másfél hektáron fekszik, a beépített terület 7500 négyzetméter. A felszámoló a gépeket és a gyárat együtt kívánta eladni. A manufaktúrára rövid határidővel, tavaly július 18-ig lehetett pályázni, ám a tendert, bár több érdeklődő volt, sikertelennek nyilvánították. A rövid határidőt azzal indokolták, hogy ezzel az új tulajdonos hozzájuthat ahhoz a 100– 160 millió forint állami támogatáshoz, amit többek között Sós Tamás, a körzet szocialista országgyűlési képviselője ígért meg.
A sikertelen tender után, a hitelezői választmány jóváhagyásával, a felszámoló szeptemberben újabb pályázatot írt ki, konkrét árat azonban már nem jelölt meg. Erre a pályázatra három ajánlat érkezett, amelyből kettő szinte azonos vételárat jelölt meg. A nyertes az lett, aki a legrövidebb fizetési határidőt vállalta fel. A felszámoló végül még tavaly aláírta a szerződést a 10 millió forint törzstőkéjű – a Bácska-Gabona Kft. átnevezésével létesített – Kristály Manufaktúra Parád 1708 Export-Import Kft.-vel. A vételárról a befektető cég többségi tulajdonosa, Augusztini Tamás korábban annyit közölt, hogy az vélhetően fedezni fogja a parádi üveggyár tartozását, ami mintegy 400-450 millió forint. Informátorunk ugyanakkor úgy tudja, hogy a gyár mintegy 200 millió forintért kelt el. Ez az összeg megegyezik az állami vezetők támogatási ígéreteivel.
Augusztini Tamást a hvg.hu azon állambiztonsági tisztek és főtisztek között sorolja fel, akik 1989-ben a BM III/III-as csoportfőnökség központi állományának voltak tagjai, és a megyei osztályokat vezették. Az internetes portál közlése szerint Augusztini Tamás a Belügyminisztérium III/III-4-c. jelű alosztályának főhadnagya volt, ahová a nemzeti/népi ellenzék elhárítása tartozott.
Az üveggyár adásvételi szerződésének aláírása után információink szerint hamarosan problémák merültek fel. A vevő ugyanis bejelentette, hogy nem tud határidőre fizetni. Ekkor gyors segítség érkezett Sós Tamás szocialista honatyától, akinek közbenjárására az üzem a térségi regionális fejlesztési célelőirányzatából 20 millió forint
vissza nem térítendő támogatást kapott. Úgy tűnik, a beígért mintegy 160 millió forintos munkahelyteremtő beruházási támogatás nem érkezett meg a céghez, ezért az új tulajdonos fizetési haladékot kért és kapott. Információink szerint Augusztini Tamás eddig csak a kialkudott ár mintegy 10 százalékát – a szerződésben megállapított foglalót – fizette ki. Ha igaz a 200 millió forintos vételár, ez az összeg éppen a honatya közbenjárására megkapott támogatás összegét teszi ki. Jelenleg úgy tűnik, hogy a Kristály Manufaktúra Parád Kft. még bízik az állami segítség megérkezésében, amiből a vevő fedezné a még fennálló tartozását. Amennyiben a felvázolt forgatókönyv ténylegesen megvalósul, úgy a volt főhadnagy lényegében ingyen jut a legrégibb hazai üveggyár birtokába.
– Jelenleg elég zavaros a helyzet. A település számára az a lényeg, hogy minél előbb megkapják pénzüket a hitelezők, illetve az elbocsátott dolgozók a végkielégítésüket – nyilatkozta lapunknak Holló Henrik, Parádsasvár polgármestere, a hitelezői választmány elnöke. Az állás nélkül maradt 400 munkavállaló komoly foglalkoztatási problémát okoz a környező településeken is. Ezért a polgármester azt szeretné, hogy a gyár újrainduljon, és folytassa a 300 éves tradíciót.
A parádsasvári üveggyárban jelenleg nem folyik termelés – tájékoztatta lapunkat Füzesi Lajos, a gyár igazgatója. Ezt Pintér Benedek felszámolóbiztos is megerősítette, aki hozzátette: a gyárat addig nem adhatják át, amíg a vevő nem fizeti ki a vételárat. Az eredeti fizetési határidő december 20. volt, ám Augusztini cége kérésére a felszámoló február 15-re módosította azt. Pintér elmondása szerint amennyiben a Kristály Manufaktúra Kft. – amely a felvállalt legrövidebb fizetési határidőnek köszönhetően nyert a pályázaton – eddig az időpontig sem fizet, úgy elkezdik a tárgyalásokat a pályázat második helyezettjével. Megkeresésünkre Augusztini Tamás elmondta, hogy a hvg.hu információi megfelelnek a valóságnak, ezt soha nem is tagadta. Emellett nem tartotta meglepőnek, hogy ismét előkerült az ügy, hiszen maga is érzékelte, hogy egyre többen próbálják a gyár újraindítását megakadályozni.
Vasárnap délelőttönként családi programokkal várja az érdeklődőket a Nemzeti Színház