Amióta Washington életre hívta a Kuba területébe beékelődött haditengerészeti támaszpontján a terrorizmus vádjával világszerte elfogott személyek börtönét, számtalan bírálat érte annak működését, és megkérdőjelezték létjogosultságát. Legutóbb Angela Merkel tett ilyen irányú szemrehányást a tengerentúli nagyhatalom vezetőinek. Bár a most kiszivárgott ENSZ-jelentéstervezet alighanem ugyanúgy süket fülekre talál a Fehér Házban, mint a német kancellár szavai, megfigyelők szerint mindkettő jelzi, hogy az Egyesült Államok kapcsolataira milyen terhet ró az adminisztráció ragaszkodása a guantánamói táborhoz.
A jelentéstervezetet először a Los Angeles Times jelentette meg még hétfőn, s a lapnak sikerült megszólaltatnia annak egyik készítőjét is. Az UNCHR kínzásokra szakosodott raportőre, Manfred Novak szerint ugyan „rendkívüli módon figyelembe vettük az amerikai kormány érvelését”, de végső soron mégis arra a következtetésre jutottak, hogy a helyzet számos területen sérti a nemzetközi jogot, valamint az emberi jogokra és a kínzásra vonatkozó nemzetközi egyezményeket. A Guantánamón követett gyakorlat eszerint sérti az ENSZ kínzásellenes egyezményét, különös tekintettel az éhségsztrájkolók orron át történő kényszertáplálására, de ide tartoznak a vallatási módszerek is: a magánzárka vagy az, hogy a fogva tartottakat szélsőséges hőmérsékleteknek, fényhatásnak és zajnak teszik ki. A raportőr öt társával együtt az elmúlt másfél évben több volt fogva tartottal készített interjút, de a tábor jelenlegi lakóival nem beszélhettek, mert a guantánamói látogatásra őket meghívó amerikai hatóságok ezt nem tették lehetővé.
A jelentéstervezet megállapítja: az amerikai kormány – szemben állításaival – nem tudta bizonyítani, hogy a fogva tartottak „ellenséges harcosok”. Vagy azonnal bíróság elé kell állítani őket, vagy késlekedés nélkül szabadon bocsátani, a létesítményt pedig be kell zárni – sürgetik Washingtont az ENSZ illetékesei.
Az amerikai kormány nyomban elutasította a dokumentumban foglaltakat, mint amelyek „hallomáson” alapszanak. A raportőrök ezt a reakciót is csatolják a szöveghez, majd a jelentés a hét végén hivatalosan is nyilvánosságra kerül.
Brit nyomozás. Őrizetbe vették az első személyt annak a nyomozásnak a keretében, amelyet iraki civileket súlyosan bántalmazó brit katonákról egy brit lapban megjelent írás alapján indított a védelmi minisztérium – jelentették be Londonban. A nevének elhallgatását kérő szóvivő elzárkózott további részletek közlésétől, azt sem volt hajlandó elárulni, hol történt az őrizetbe vétel. (MTI)

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban