A növekedés látszata

A jövőt terheli, és látszatnak nevezhető az a gazdasági növekedés, ami az utóbbi években ment végbe Magyarországon – jelentette ki Bokros Lajos volt pénzügyminiszter egy gazdasági fórumon, ahol a felszólaló közgazdászok úgy vélekedtek: a költségvetés 2002-től fennálló, folyamatos túlköltekezése miatt immár elkerülhetetlen egy újabb stabilizációs csomag a magyar gazdaságban.

Szabó Eszter
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szégyellem kimondani: egy újabb stabilizáció előtt áll Magyarország, amit az államháztartás mielőbbi reformja kell hogy kísérjen – jelentette ki csütörtök késő este egy gazdasági fórumon Bokros Lajos, a Közép-európai Egyetem professzora, aki a változások szükségességét a társadalmi és gazdaságpolitikai okokon kívül a hazánkkal kapcsolatos nemzetközi követelményekkel indokolta. Bokros Lajos kifejtette: a gazdaság ugyan átalakult 1990 óta, a rendszerváltás viszont alig érintette az államot, ahol még mindig nincs teljesítménykényszer és szolgáltatási szemlélet.
A Horn-kormány pénzügyminisztere szerint az állami szektor és a magángazdaság közötti különbség folyamatosan növekszik, ami a gazdaság bővülésére is rányomja bélyegét. Bokros rámutatott: az utóbbi évek gazdasági növekedése a költségvetés nagymértékű túlköltekezésével járt együtt, azaz olyan gazdasági növekedés ment végbe Magyarországon, amely a jövőt terheli, és látszatnak nevezhető. Az államadósság növekedésével kapcsolatban Bokros Lajos megjegyezte: a magas hiány finanszírozása miatt hazánk külföldi befektetésekre szorul, ezáltal azonban nő az ország kiszolgáltatottsága is. Az Európai Bizottság által visszautasított konvergenciaprogramunkkal kapcsolatban a volt pénzügyminiszter úgy vélekedett, hogy hiteles gazdaságpolitikai programra nem csak a brüszszeli követelmények teljesítése miatt van szükség, hanem azért is, mert a szeptemberben benyújtandó új euróbevezetési menetrendünk hitelességét a hiányunkat finanszírozó befektetők is ellenőrzik majd.
Elodázhatatlannak nevezte az államháztartás átalakítását és az állam szerepének csökkentését a felszólaló Bod Péter Ákos közgazdászprofesszor is, aki aláhúzta: gazdasági növekedésünk – amelynek jelenlegi üteme alapján az új uniós tagországok hátsó tartományában helyezkedünk el – nem oldja meg sem a magas költségvetési hiány, sem az alacsony foglalkoztatás problémáit. A szakember szerint a beígért jóléti rendszerváltás az évek óta tartó túlköltekezés és a hitelfelvételek ellenére sem valósult meg, az euró bevezetéséhez pedig nem közeledett az ország. Mint fogalmazott, ezek után nehéz megmondani, hová lett a felvett pénz. Az államadósság kamatterheit illetően a volt jegybankelnök hangoztatta: tavaly már több mint 900 milliárd forintot kellett a kamatszolgálatra kifizetni, s az idénre tervezett kamatkiadások várhatóan szintén jelentősen meghaladják majd a költségvetésben előirányzott mértéket. A közgazdászprofesszor súlyos problémaként értékelte, hogy hazánk konvergenciaprogramjának elutasítását a kormány gyakorlatilag szó nélkül hagyta, s a megtévesztő propaganda miatt a lakosság továbbra sincs felkészülve a közeljövőben várható megszorításokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.