A bírák a polgári perrendtartás szabályait alkalmazzák majd, de a választójogi törvény keretei között – mondta a főbíró. Lomnici Zoltán szerint kivételes megoldásokra lesz szükség, hiszen a választási eljárási törvény garanciális okból igen rövid időt ad az ítélkezésre: az ügyeket egy, illetve három napon belül el kell dönteniük a bíráknak.
A Legfelsőbb Bíróság elnöke emlékeztetett arra, hogy aki a választási bizottság határozata ellen bírósághoz fordul, mert például kifogásolja a voksolás eredményét, az beadványában a törvény szerint köteles feltüntetni faxszámát, vagy elektronikus levelezési címét.
Az ügyfelet ügyvédnek kell képviselnie. Az igazságszolgáltatás peren kívül határoz. A bírák napokban megtartott konzultációjukon úgy foglaltak állást, hogy mindössze néhány órát adnak majd a hiányok pótlására, például az ügyvédi meghatalmazás utólagos becsatolására, a hiányzó bizonyítékok megjelölésére. Az egy-, illetve háromnapos ügyintézési határidőt ugyanis nem léphetik túl. Mindebből az következik, hogy akit nem tudnak gyorsan értesíteni, de hiányos beadványt küld, annak a kifogását elutasíthatják, hiszen nem hívhatják fel hiánypótlásra.
A kifogásokat egyébként a választási bizottsághoz kell benyújtani. Lomnici Zoltán hozzátette: az sincs elzárva a kifogás benyújtásától, akinek nincs faxszáma, vagy elektronikus levelezési címe, hiszen a törvény módot ad rá, hogy kézbesítési megbízottat jelöljenek meg.
A bíróság a jogorvoslat elbírálása előtt nemcsak iratokat, dokumentumokat tanulmányoz, hanem személyes meghallgatást is végezhet. Fontos még – tudtuk meg –, hogy az ügyintézés a választási ügyekben munkaszüneti napokon sem szünetel. A bírói tanácsok készenlétben állnak majd, hiszen egyidejűleg több kifogás is érkezhet hozzájuk.

Ukrán lejárató akció célpontja lett Magyarország – a Tisza Párt is benne van