Újabb három embert kellett kiköltöztetni otthonából a belvíz miatt Hajdú-Biharban: kettőt Derecskéről, egyet Hosszúpályiból; velük százharmincra nőtt országszerte a kitelepítettek száma – nyilatkozta lapunknak Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Összesen harmincnégy lakóépület vált használhatatlanná huszonegy településen. Kétszázhatezer hektárnyi terület állt tegnap belvíz alatt hazánkban, ennek a fele vetés és szántó.
A tűzoltók naponta átlagosan százötvenszer vonultak ki szivatytyúzáshoz ezen a héten. A múlt év hasonló időszakában csaknem hétezerszer kellett beavatkozniuk, az idén eddig tízezernél is többször kérték a segítségüket. A legsúlyosabb a helyzet az alföldi megyékben: Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnok régiójában és Szabolcs-Szatmárban. Százhuszonnégy önkormányzat rendelt el belvízvédelmi készültséget, félezren tisztítják a csatornákat és az elvezető árkokat, a munkálatokban kilencvenhat gépet üzemeltetnek. A vízügyi igazgatóságok nyolcvankilenc tározóban 135 millió köbméternyi belvizet gyűjtöttek össze, ezekben a tározókban még hetvenkétmillió köbméterre van hely.
Az ilyenkor szokásosnál kétszer több a hóban felhalmozott vízkészlet mindkét nagy folyónk vízgyűjtő területein – tudtuk meg Magyarics Andrástól, a Vízügyi Központ ügyeletesétől. A Dunába Bajorországból és Ausztriából, a Tiszába és mellékfolyóiba Ukrajnából, valamint Romániából érkezik az utánpótlás. A Dunán 18,3, a Tiszán pedig 5,8 köbkilométernyi hó gyűlt össze. Egy köbkilométernyi hó egymilliárd köbméterrel egyenlő. Ez a mennyiség még nem jelenti azt, hogy feltétlenül bekövetkezik a településeket is fenyegető áradás. Erre akkor van nagyobb esély, ha a hó gyorsan olvad el, és a medrek nem képesek elvezetni a vizet.
A Tisza, a Túr, a Szamos, a Kraszna, a Berettyó, a Sebes-Körös, a Fekete-Körös és a Fehér-Körös romániai szakaszán megindult árhullám folytatódott tegnap a magyarországi szakaszokon – áll a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tájékoztatójában. A Kraszna szintje megközelítette a harmadfokú árvízvédelmi készültséget indokló magasságot. A Tisza felső szakaszán a mellékágai által szállított víz okozott emelkedést, de az áradás már a folyó középső szakaszán is érezteti hatását.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban