Árhullám jön a folyókra

Az átlagosnál kétszer több hó halmozódott fel a télen a Duna és a Tisza határainkon kívüli vízgyűjtő területein. Az ottani csapadékos időjárás miatt árhullám vonul le folyóinkon, főleg a keleti országrészben. Közben egyre nagyobb, már kétszázhatezer hektárnyi a belvíz a földeken és a településeken. A szakminiszter szerint nem várható javulás.

Zsilka László
2006. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb három embert kellett kiköltöztetni otthonából a belvíz miatt Hajdú-Biharban: kettőt Derecskéről, egyet Hosszúpályiból; velük százharmincra nőtt országszerte a kitelepítettek száma – nyilatkozta lapunknak Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Összesen harmincnégy lakóépület vált használhatatlanná huszonegy településen. Kétszázhatezer hektárnyi terület állt tegnap belvíz alatt hazánkban, ennek a fele vetés és szántó.
A tűzoltók naponta átlagosan százötvenszer vonultak ki szivatytyúzáshoz ezen a héten. A múlt év hasonló időszakában csaknem hétezerszer kellett beavatkozniuk, az idén eddig tízezernél is többször kérték a segítségüket. A legsúlyosabb a helyzet az alföldi megyékben: Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnok régiójában és Szabolcs-Szatmárban. Százhuszonnégy önkormányzat rendelt el belvízvédelmi készültséget, félezren tisztítják a csatornákat és az elvezető árkokat, a munkálatokban kilencvenhat gépet üzemeltetnek. A vízügyi igazgatóságok nyolcvankilenc tározóban 135 millió köbméternyi belvizet gyűjtöttek össze, ezekben a tározókban még hetvenkétmillió köbméterre van hely.
Az ilyenkor szokásosnál kétszer több a hóban felhalmozott vízkészlet mindkét nagy folyónk vízgyűjtő területein – tudtuk meg Magyarics Andrástól, a Vízügyi Központ ügyeletesétől. A Dunába Bajorországból és Ausztriából, a Tiszába és mellékfolyóiba Ukrajnából, valamint Romániából érkezik az utánpótlás. A Dunán 18,3, a Tiszán pedig 5,8 köbkilométernyi hó gyűlt össze. Egy köbkilométernyi hó egymilliárd köbméterrel egyenlő. Ez a mennyiség még nem jelenti azt, hogy feltétlenül bekövetkezik a településeket is fenyegető áradás. Erre akkor van nagyobb esély, ha a hó gyorsan olvad el, és a medrek nem képesek elvezetni a vizet.
A Tisza, a Túr, a Szamos, a Kraszna, a Berettyó, a Sebes-Körös, a Fekete-Körös és a Fehér-Körös romániai szakaszán megindult árhullám folytatódott tegnap a magyarországi szakaszokon – áll a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tájékoztatójában. A Kraszna szintje megközelítette a harmadfokú árvízvédelmi készültséget indokló magasságot. A Tisza felső szakaszán a mellékágai által szállított víz okozott emelkedést, de az áradás már a folyó középső szakaszán is érezteti hatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.