A Makovecz Imre tervezte kultúrház előtt nincs tumultus. Pedig nőnapi ünnepségre invitálta a helyieket Szekeres Imre, az MSZP alelnöke, a térség országgyűlési képviselőjelöltje. Az eseményen maga Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és a Fásy mulató volt a fő attrakció. A zömében nyugdíjas vagy a nyugdíjkorhatár közelében lévő asszonyokat kérdezgetve kiderült: a legtöbbjük legalább annyira szereti a Fásy mulatót, mint a miniszterelnököt, úgyhogy az árukapcsolás nekik a legteljesebb mértékben bejött. Az meg külön jó, hogy a helyi Hétszínvirág néptáncegyüttes fiataljai is fellépnek, itt van az összes anyuka, apuka, nagypapa, nagymama is – politikai hovatartozástól függetlenül. Szőke Imréné azt mondja: neki viszont a nőnap a legfontosabb, mindig meghatja, ha ilyen ünnepségre meghívják, a Fásy mulatót nem ismeri, de a néptánccsoportot nagyon szereti, meg a miniszterelnököt is. Egy fiatal lány, Mihályfi Szilvia vág át a nézőtéren. Amikor kérdezem, hogy miért van itt, elmondja: a nőnap igazán jó dolog, mert ilyenkor minden nő kap virágot a férfiaktól, legalább ezen az egy napon megtisztelik őket.
Gyurcsány bevonulása a szokásos koreográfia szerint halad, azzal a különbséggel, hogy nézelődnie kell, kinek adja át a vörös szegfűket. Nyilván azért, mert Szekeres is osztogat mellette: az előcsarnokban lelkes csapat várja őket, viszont véges a megajándékozhatók köre. Úgyhogy irány a színházterem: az ülőhelyek mind foglaltak – ez körülbelül 250 főt jelent – a karzaton csak néhányan árválkodnak, ácsorgó nincs. Gyurcsány rögtön meg is próbál behatolni két széksor közé, az asszonyok nevetgélve húzzák be térdüket, a miniszterelnök ettől függetlenül úgy az ötödik szék magasságában észreveszi: szorult helyzetbe került. Néhány puszit fúj a tenyeréből a távolabb lévőknek, és megpróbál kihátrálni. Miután sikerül, még nagyobb lendülettel osztogatja a szegfűket és a miniszterelnöki csókokat.
Majd a színpadra lép Szekeres Imre, aki arra hívja fel az egybegyűltek figyelmét, hogy Gyurcsány Ferenc már másodjára jár Jászapátin, a település szinte a második otthona. Ezért felesleges az izgalom. Nyomatékosítja: a nőkre nem csak egy napon kell gondolnia a férfitársadalomnak. És jön maga Gyurcsány, aki ezen alkalommal pár szót kíván szólni az egybegyűltekhez, mint „nem miniszterelnök”. Szavai szerint igen sokáig úgy hozta az élet, hogy szoba-konyhában éltek. Mint fogalmazott, az első számú nő számára – bármi történjen a közéletben – mindig Katus, az édesanyja: – A nővérem már serdült, Évának kellett külön ágyban aludni, a papa, mama meg én egy kihúzható rekamién aludtunk egymás mellett, és a mai napi napig érzem összekeverhetetlenül az édesanyám illatát. Ami csak az övé. Olyan bújós gyerek voltam, és az is maradtam igazándiból – vágott bele a közepébe, hozzátéve azt is: apró szilánkokból áll össze a kép, milyen is ő, milyen az ember mamája. – Munkásasszonyként, nagyon erős, jól látható, kitapintható kék erekkel a kezén, ő fogta a kezem – mondta a kormányfő, hozzátéve azt is: Hála a jó istennek, reményei szerint nagyon sokan vannak még úgy, ahogy ő is, hogy várnak rájuk, hogy telefonáljanak, beszéljenek, együtt legyenek, mert hát nőnap van, a szó legszebb értelmében anya és fia között, az év 365 napján. Majd arról beszélt, hogy édesanyja szerencsére elmondhatja magáról, hogy anyaként és asszonyként is olyan becsületet, szeretetet, kedvességet kapott gyerekeitől, ami a legnehezebb helyzeteken is átsegítette. Mert „gürcölni azt kell, és az főként nehéz”. – De van ez a két gyerek, aki örömöt és bosszúságot egyaránt okoz, olyanok mint a mostani kormány – vélekedett Gyurcsány arról miért lehet optimista az édesanyja: „Hetven fölött vagyok, de tudom hogy mindig számíthatok rájuk.” – Hát a jó isten áldja meg valamennyi nőt és valamennyi aszszonyt – mondta a szónok.
Az egybegyűltek között ekkorra már sokan gombóccá gyúrták zsebkendőjüket. De a Fásy mulató előtt még jött a kötelező politikai félóra. – Nem szeretem az álságos politikát, nem szeretem, akiknek hirtelen eszükbe jut, hogy vannak nők, asszonyok, akik iránt különleges felelősségünk van. De ezek az erők kormányzati pozícióban nem tettek semmit a helyzetük megkönynyítéséért, csak most beszélnek ilyesmiről. Van itt egy kormány, ami érti a lányok, asszonyok gondját. Van itt egy kormány, aminek a felelőssége nem egy nőnapra, egy ünnepi beszédre korlátozódik, hanem áthatja a politikát – hallhattuk.
Azokról a nőkről, családanyákról azonban nem hallhattunk, akik a betevő falatjukat veszítették el a szocialista megyei önkormányzat közreműködésével, Jászapátin és a térségében a gimnázium felújítási programjának kapcsán. A csődbe ment fővállalkozó mintegy 160 millió forintot nem fizetett ki az alvállalkozóknak, akik a megyei közgyűlés elnökének szavában bízva hitelekből végezték el a munkát. Szekeres Imre kampányol a projekttel, miközben legkevesebb 15 vállalkozás, több száz család került a tönk szélére. Fejér Andor, a Fidesz megyei elnöke okirat-hamisítás és csalás vádjával feljelentést tesz az ügyben ezen héten, ugyanis a megalapozott gyanú szerint nem létező cégnek fizettek ki milliókat, míg a valójában a dolgozók nem kapták meg jogos követelésüket.
Gyurcsány a Hétszínvirág táncegyüttes produkcióját még végigélvezte: lábával ütemesen verte a taktust. A Fásy mulató Bunyós Pistivel kezdett. A közönség a Szekeres-brosúrákat szorongatva boldogan énekelte vele a Harangvirág című dalt és a többi régi slágert, miután Gyurcsány a megmaradt vörös szegfűkkel a kezében Jászalsószentgyörgyre majd Szolnok felé vette az irányt. A Fiatal Baloldal bulit szervezett az estére az egyik helyi pizzériába: aki pirosban érkezett, annak este 11 után maga Szekeres elvtárs mérte az ingyensört.

Ezzel a technikával bújtatják Magyar Pétert a mentelmi jog mögé