Boeing gép és Mars-bázis a Jövő Házában

Egy rendhagyó kiállítás, interaktív játszó- és tudásház nyitotta meg kapuját decemberben. A budapesti Jövő Háza azóta 160 ezer látogatót vonzott az ország minden területéről. A legújabb installációt a múlt héten adták át a nagyközönségnek.

Bohus Anita
2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezők úgy tartják, a kiállítás egy páratlan vállalkozás, ami szakít a hagyományos „mindent a szemnek, semmit a kéznek” korlátozó elvvel, és a képzeletet, fantáziát híva segítségül maketteken, mozgó játékszereken, szemléltető tárgyakon, vagy éppen érintőképes monitorokon teszi elérhetővé és kézzelfoghatóvá a technika vívmányait. Nemcsak a felnőttek szemét nyitja fel, de a középiskolások tanulását is segítheti a vizuális magyarázat. Éld át, próbáld ki, ismerd meg! – a mottó találó. A hajdani Ganz gyár egyik iparcsarnokában két szinten rendezték be a tudás házát. Rögtön a bejáratnál tanulságos, mulatságos idézeteket olvashat a látogató, ami híres tudósok kételkedő jövőképét tükrözi.
Az elektronikus kaput átlépve hoszteszrobotok köszöntik az érdeklődőt. A magyar fejlesztésű gépemberek képesek mindenfajta interaktív kommunikációra, bármit kérdezhetünk tőlük, amikor pedig nincs dolguk, akkor gördülékenyen közlekednek a látogatók között.
Az „űrkutatás a mindennapokban” installációban megtudhatjuk, hogyan működik az időjárás-előrejelzés, a televíziós műsorszórás, a mobiltelefon-szolgáltatás, a navigációs rendszerek, és választ kaphatunk arra, milyen szerepe van az űrtevékenységnek a térképkészítésben, a termésbecslésben, vagy akár a katonai felderítésben. A mesterséges intelligencia témában a számítógépek világában mélyülhetünk el, megtudhatjuk, hogyan beszélgetnek egymással a komputerek, mekkora részben matematika és mennyiben elektronika irányítja a „vasat”, hogyan épül fel minden szoftver, milyen algoritmusokkal írják a programokat. Egy másik, 600 négyzetméter alapterületű dán kiállítás az agy működésébe nyújt bepillantást. Megvizsgálhatjuk felépítését, funkcióit, ezek után mindenki tesztelheti saját képességeit. A Mars-bázis egy virtuális utazásra hív, egyenesen a vörös bolygóra. Valósághű terepasztalon irányíthatjuk az eredeti méretben elkészített marsjárgányt. Talán a legizgalmasabb kipróbálni a Boeing–737-es szimulátort, és próbára tenni vezetési képességünket. A T-ház a telekommunikáció legújabb termékeivel ismertet meg. A „belső utak” témában a szív anatómiájától az érzelmeken át eljuthatunk a Valentin-napi szívszimbólumokig. A keringés összeköti a szívet, az elmét, az érzelmet és az értelmet. Megtudhatjuk, mit jelképez a szív, és honnan erednek a hozzá kapcsolódó hagyományok, szokások. Képzeletben egymás ikertestvérei lehetünk, köldökzsinórokon csüngve ülhetünk egy anyaméhben. A génkutatás izgalmas pillanatait szemlélteti az „Élet a tervezőasztalon” bemutató, ahol játékosan tanulhatjuk meg a sejt felépítését és a klónozás lépéseit. Genetikai, orvosi ismeretek nélkül is érthető, magával ragadó a kiállítás. A digitális könyvtárban szabadon garázdálkodhatunk a Nemzeti Digitális Adattárban és a Nemzeti Audiovizuális Archívumban. A virtuális tévéstúdióban kipróbálhatjuk a blue box technikát, akár hírt is olvashatunk, vagy időjárást jósolhatunk a mögénk vetített háttérben. A Jövő Házában minden futurisztikus, az embernek olyan érzése támad, mintha valóban 2060-at írnánk. Ha elfáradtunk a barangolásokban, a Cafe Future-ban repülő csészealjakban helyet foglalva, kijelzőn böngészhetünk a választékból, ami garantáltan nem lesz ismerős. Kipróbálhatunk színes, felismerhetetlen és különleges ízvilágú ételt-italt, a jövő tápjait.
A kiállítás bőséges ismeretanyagra épül, bizonyos alapismereteket feltételez, ezért az óvodás és alsó tagozatos gyermekeket inkább a Csodák Palotájában hagyjuk. A belépő megváltásával egész nap korlátlanul látogathatjuk a különböző témákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.