Úgy tűnik, hogy míg tavaly a honvédségi, illetve a vám- és pénzügyőrség épületei voltak a főszereplők, idén az oktatási és az egészségügyi intézmények ingatlanjai kerülnek terítékre a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnál (KVI). Tavaly 30 milliárd forint értékben kötött ingatlan-adásvételre vonatkozó szerződést a KVI, melyből év végéig 20 milliárd forint folyt be. Az igazgatóság számára az idei költségvetésről szóló törvényben 33 milliárd forintot meghaladó bevételt írtak elő. Ennek teljesítése érdekében a vagyonkezelő nemrégiben közzétette az értékesítésre kijelölt, 50 millió forintot meghaladó értékű ingatlanok listáját. Ezek között szerepelnek például a Szent István Egyetem épületei, melyek közül eladásra kínálják az egyetem gödöllői, ötszintes, kétemeletes kollégiumát, strandfürdőjét és egy iskolaépületét. Érdekes tételnek számít még a fővárosban az Eötvös Loránd Tudományegyetem Ajtósi Dürer soron lévő, 3360 négyzetméter összterületű épületegyüttese is, hiszen ez az egyetem német és angol szakos diákjainak központja.
A közel kilencven, 50 millió forintos értéket meghaladó épület között több egészségügyi intézmény is szerepel. Kalapács alá kerülne Budapesten többek között a Semmelweis Egyetem Eötvös úti szanatóriuma, a Mátyás király úton lévő volt kórház, szanatórium, illetve az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet ingatlana. A kínálatban óvodákat, napközi otthont, volt gyermekszanatóriumot, irodaházat, illetve szállodákat és lakóházat is találunk.
Zelles Sándor, a KVI vezérigazgatójának korábbi tájékoztatása szerint a vagyonigazgatóság idén a balatonvilágosi volt pártüdülő, a Club Aliga eladásán kívül komolyabb bevételt remél a Béla király úti volt elnöki rezidencia értékesíthető részeinek eladásából is. A KVI emellett különböző műemléki védettséget élvező épületek tulajdonjogának vagy vagyonkezelői jogának eladását tervezi. Még nem zárult le a Várkert bazár és a körmendi Batthyány-kastély vagyonkezelői jogának értékesítése. Tavaly októberben a sopronhorpácsi Széchenyi-kastély tulajdonjogára írtak ki pályázatot, december végén pedig a lovasberényi Cziráky-kastély vagyonkezelői jogának eladását hirdették meg. Mivel e pályázatok sikertelenül zárultak, idén ezeket újra meghirdetik. Az újonnan dobra kerülő kastélyok közül idén elsőként az acsai Prónay-kastélyra kerülne sor. Ezután következik a bajnai Sándor–Metternich-kastélyra vonatkozó pályázat kiírása, a második negyedévben pedig a Citadella vagyonkezelői jogát is megpályáztatják. Később még a váchartyáni Rudnay-, az iszkaszentgyörgyi Amadé–Bajzáth– Pappenheim-, valamint a soponyai Zichy-kastély vagyonkezelési jogát is megpályáztatják, illetve értékesítenék a kisbéri Batthyány-kastélyt, valamint a Benczúr-kastélyt is.
A KVI kezelésében lévő kastélyok
Megye Helység Műemlék neve
Baranya Szigetvár Szigetvári vár
Borsod-Abaúj-Zemplén Edelény L’Hullier–Coburg-kastély
Csongrád Szegvár Károlyi-kastély
és Dóczi-várrom
Fejér Dég Festetics-kastély
Győr-Moson-Sopron Fertőrákos Püspöki kastély
Hajdú-Bihar Nagykereki Bocskai-várkastély
Heves Hatvan Grassalkovich-kastély
Komárom-Esztergom Oroszlány–Majkpuszta Kamalduli remeteség
és kastély
Komárom-Esztergom Komárom Monostori erőd
Komárom-Esztergom Bajna Sándor–Metternich-kastély
Komárom-Esztergom Tata Esterházy-kastély
Vas Körmend Batthyány-kastély
Szabolcs-Szatmár-Bereg* Baktalórántháza Dégenfeld-kastély
*Kincstári vagyon körébe tartozó elidegeníthető műemlék
Forrás: KVI