Harminc év eltelt, további ötvenben bíznak

Ha Körmendet emlegetjük, a legtöbb embernek a kosárlabda jut elsőre az eszébe. A Rába-parti kisváros csapata 1976. március 16-án játszotta első hazai NB I-es mérkőzését. A Körmendi Dózsa MTE ugyan nagy csatában kikapott a címvédő MAFC-tól, de később sok szép győzelmet ünnepelhetett fantasztikus szurkolótáborával a Somogyi Béla Általános Iskolában. Háromszoros bajnok, továbbá hatszoros kupagyőztes.

2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak apropóján, hogy a körmendi kosárlabdacsapat 30 éve az NB I-ben játszik, nagyszabású gálát rendeztek a vasi kisvárosban. Felavatták a Körmendi Hírességek Csarnokát, ahová az első körben a szurkolók szavazatai alapján hatan kerültek be. Köztük két edző: Kristóf László, a körmendi kosárlabdázás atyja, aki 1976-ban dirigálta a csapatot, illetve a magyar kosársport legendás edzője, a férfiválogatott volt szövetségi kapitánya, Patonay Imre „Putesz”. Vele kétszer nyert bajnokságot a Körmend; így emlékezett: „Nem könynyű egy kisvárosnak 30 év óta tartania ezt a színvonalat. Bízunk benne, hogy még sokáig szolgálhatjuk a magyar kosárlabdát.”
A játékosok közül három generáció legjobbjai részesültek az elismerésben. Szlávik Csaba, a pontkirály, aki 287 mérkőzésen 6548 kosarat dobott. Zsebe Ferenc „Baba”, a körmendi kosárlabdázás ikonja játékosként kétszeres, edzőként pedig egyszeres bajnokként tekint vissza: „Nagyon jó érzés, hogy húsz év után ismét összejött a csapat. Bátran ki merem jelenteni, példa nélküli Magyarországon, amilyen az összetartás Körmenden. Ezért lehetséges, hogy harminc éve folyamatosan a legjobbak között szerepelünk.” A csapat első amerikai játékosa, a nagy kedvenc Harry Bell, aki éppen 100 mérkőzést játszott a Körmendben. Jelenleg Ausztriában edző, de Magyarországon él. A legifjabb generációt ifj. Németh István, a lengyel Prokom Trefl Sopot légiósa képviseli.
A Körmendi Községi Sportkör 1958-ban alakult. A csapatot ekkor többnyire középiskolás diákok alkották, akik a megyei bajnokságban vitézkedtek. Két év után megszűnt az együttes, majd 1962-ben a Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum tanulóinak bevonásával ismét elindultak a megyei bajnokságban. A gárda az évek során olyannyira megerősödött, hogy 1970-ben felkerültek az NB II-be, 1975-ben pedig a legjobbak közé. Ekkor Kristóf László volt az edző. Érzékenyen érintette azonban a csapatot, hogy egyik kulcsjátékosát, Szlávik Csabát bevonultatták katonának, és a Budapest Honvédban folytatta pályafutását. Tovább nehezítette a helyzetet, hogy megfelelő csarnok hiányában idegenben kellett lejátszaniuk az első nyolc mérkőzést. Az első hazai mérkőzésre 1976. március 14-én a MAFC ellen került sor. Nem jól sikerült a csarnokavató, mert 1400 néző előtt, szoros csatában ugyan, de vereséget szenvedett a hazai együttes. A bemutatkozó idényben a legjobbak között, a nyolcadik helyen zárt a Körmend.
A következő fordulópont 1981 volt. Az együttes addigi leggyengébb eredményét elérve a 11. helyen végzett. A fiatalon visszavonuló Patonay Imre lett a csapat edzője, s a gárda Bebessel, Szalayval, Hódival, Zsebével, Molnárral és Kardossal megerősödve évről évre ütőképesebb lett. Futószalagon jöttek az eredmények. Az 1984/85-ös bajnokságban az első érem, bronz, majd két év múlva arany! Pedig nem a legjobb előjelekkel kezdődött az idény. A körmendi „kosárkirály” Szlávik és Trummer visszavonulásakor senki nem bízott a kiemelkedő eredményben. Azonban a fiatalok éltek a lehetőséggel.
1987. április 12-e a magyar kosárlabdázásban történeti eseményt hozott. A Körmendi Dózsa MTE vidéki csapatként először lett magyar bajnok. A 90-es években pedig hatszor is (1990, 1993, 1994, 1995, 1997 és 1998) megnyerte a Magyar Kupát. 1996-ban, majd 2003-ban ismét bajnoki címet szerzett.
Telt ház és a Körmenden megszokott kiváló hangulat várta a régi nagyokat a gálán. Az 1976-os csapatból eljött többek között Szűcs József, Lendvay György, Vavra Sándor, Trummer László, Patonay Imre, Németh István, a későbbi gárdákból pedig Szlávik Csaba, Bebes István, Zsebe Ferenc és Harry Bell. A Treviso-öregfiúk ellen elszenvedett 61:50-es vereséget ezúttal mindenki elnézte. Hiszen ez a nap ünnep volt, mégpedig a körmendi kosárlabdázás piros betűs ünnepe. A mérkőzést követően levegő után kapkodva Bebes István, Körmend polgármestere elmondta: örül, hogy sérülés nélkül megúszták a gálamérkőzést: „A 30 év magáért beszél. Azért, hogy egy ilyen kisváros nagycsapat lett, nagyon sok áldozatra és összefogásra volt szükség. Az elért sikerek köteleznek. Az aktuális csapatnak, vezetőségnek mindig nagyon nehéz a dolga, de bízzunk benne, hogy ötven év múlva hasonló gálán ünnepelhetünk.”
A körmendiek összetartását bizonyítja, hogy a már elhunyt játékosokról is méltó módon megemlékeztek. A mérkőzés bevételét a Basketball Körmend Sport Kft. a csapat egykori játékosa, Molnár László síremlékének az elkészítésére ajánlotta fel. Bebes István polgármester pedig Molnár László-díjat alapított. A játékos tagja volt az 1987-ben bajnokságot nyerő együttesnek. Az elismerést minden évben a csapat legjobb felnőtt játékosa kapja meg. A tragikusan elhunyt Mogyorósy Szilárdról elnevezett díjban pedig a legjobb utánpótlás-játékos részesül. A Körmend színeiben lett ismert játékos, és tagja volt az 1996-ban bajnokságot nyerő együttesnek.
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a magyar kosárlabdázás a Körmend nélkül ma már üres lenne. Az itt játszó fiatal srácok tovább vitték a családi hagyományt. Harminc évvel ezelőtt még az édesapjuknak, napjainkban meg már nekik zúg a Red Devilstől az MTE, MTE! Csak a fergeteges hangulat változatlan a Rába-parti kisvárosban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.