Idegen ellenségek

György Zsombor
2006. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül zavaros helyzet állt elő Irakban, ahol az utóbbi hetekben nem múlt el nap anélkül, hogy a síiták és szunniták ne követtek volna el véres támadásokat egymás ellen. Az erőszak eredetét csak találgatni lehet, elvégre a merényletekkel párhuzamosan még a radikális hangvételű vezetők is tárgyalásokat és megbékélést sürgettek. A kérdés tehát az, kinek és miért célja a polgárháborús állapot szítása Irakban?
N. Rózsa Erzsébet szerint a tetteseket valószínűleg az ország határain kívül, az al-Kaida környezetében érdemes keresni. Fontos kérdés – tette hozzá a Közel-Kelet-szakértő –, vajon beszélhetünk-e iraki identitásról. Ez, mint mondja, a kormány megalakulása szempontjából is érdekes, hiszen hiányában kirajzolódhat például egy kurd–szunnita összefogás a jelenleg kormányzó síita Ibrahim al-Dzsafari ellen. Úgy tudni, a kurd politikusok csak akkor támogatják a leendő kormányt, ha megkapják Kirkuk város ellenőrzési jogát. Az olajban gazdag északi város felügyelete a síita csoportok számára is kulcsfontosságú, de a kurdok szavazatai nélkül al-Dzsafari kormánypártjának le kellene mondania kétharmados többségéről a nemzetgyűlésben.
Irak szempontjából eközben nem hanyagolhatóak el azok a terrorcselekmények sem, amelyek az arab kisebbség által lakott dél-iráni Áhvázban történtek az utóbbi hónapokban. Irán a Bászrában állomásozó briteket sejti az akciók mögött, hiszen szerintük a Nyugat belülről akarja bomlasztani a teheráni rendszert.
Annyi bizonyos, hogy a siíták és a szunniták az országhatároktól függetlenül fonódnak össze egymással, elég csak a szent helyeket végiglátogató siíta vallási vezetőkre és diákjaikra gondolni. N. Rózsa Erzsébet emlékeztetett, hogy az 1980–88-as iraki–iráni háború idején sem az iráni szunnitákat, sem az iraki síitákat nem sikerült igazán megmozgatni. A hatalmas nyugati nyomásgyakorlás alatt álló perzsa országnak jelen helyzetben érdeke lehet, hogy bizonytalanságot tartson fenn a megszállt Irakban, ám a túl nagy zűrzavar számára is veszélyforrásokat rejt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.