Kertészet: lassan csordogáló pénzek

A kertészet a magas élőmunkaigénye miatt a foglalkoztatásban és a vidéki munkahelyek megtartóképességében minden más agrárágazatnál jelentősebb szerepet tölt be. Támogatás hiányában azonban a vertikumnak kevés esélye van a fejlődésre: az ágazat szereplői ezen változtatni akarnak.

Nagy Ottó
2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bittsánszky János, a Magyar Kertészeti Tanács elnöke kifejtette: jóformán semmit sem hallani a magyar agrárkivitel 25 százalékát – 165 milliárd forintot – biztosító, az elsődleges termékkibocsátás szintjén a gabonával közel azonos értéket, 250 milliárd forintot képviselő és ötszázezer választópolgárt érintő kertészeti ágazat problémáiról. A szakember elmondta, a kertészeti termékek az EU-n belül a gyengén szabályozottak közé tartoznak, ezért termelésüket – a szőlő-bor kivételével – nem korlátozzák kvóták. Még a polgári kormány ciklusának utolsó évében elindította a zöldség-gyümölcs termelő, értékesítő szervezetek támogatását, amelyet a jelenlegi kormány is „megtartott”. Ennek köszönhetően 2004-ben már 100 zöldség-gyümölcs termelő, értékesítő szervezet (tész) működött az országban. A tészekre szükség van, mert csak rajtuk keresztül lehet uniós támogatáshoz jutni, másrészt csak azok tudnak megfelelő partneri viszonyt kialakítani az áruházláncokkal – hangsúlyozta az elnök, aki szerint problémát okoz, hogy a termelők által előállított termékből egységes, jó minőségű áru csak a tészeknél kialakított csomagolóházakban készíthető. A csomagolóházak megvalósítása azonban jelentős pénzügyi forrásokat feltételez, amely az újonnan megalakult termelői szervezetek többségénél nem áll rendelkezésre.
A tészek megalakulását elősegítő támogatások elapadtak, a véglegesen elismert szervezetek uniós támogatása a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal csatornáin keresztül lassan csordogál.
Az előzetesen elismert szervezetek beruházási forráshoz nem vagy csak elenyésző mértékben juthatnak, ezért jelentős részük rendkívül nehéz helyzetbe került. Jó néhány megszűnt, a szerencsésebbek egyesültek. Az ágazat egészére azonban mégis az jellemző, hogy a magyar kertészeti termékekből nem áll rendelkezésre a kereskedelem és az export igényeinek megfelelő, nagy mennyiségű, egységes minőségű áru, mely az év jelentős részében szállítható lenne. – Ezt a tényt – sorolta tovább az elnök – súlyosbítja, hogy a kereskedelmi láncok jelentős sarcot rónak ki a beszállítóikra, nem ritka a beszerzési ár alatti értékesítés, miközben a külföldi áruk minősége kívánnivalót hagy maga után. Eközben a magyar termékek védelmét szolgáló minőség-ellenőrző hálózat nem tudta biztosítani a silány minőségű termékek határon való megállítását és visszafordítását, és nem érvényesítettük eddig a harmadik országokból érkező áruk behozatali vámjának bevezetését és minőség-ellenőrzését sem.
– Szőlő- és borágazatunkban az EU-ban alkalmazott támogatási formák töredéke sem áll a termelők rendelkezésére, és nem sikerült megfékezni a borhamisítást; elegendő pénzügyi forrás hiányában az Országos Borminősítő Intézet is képtelen ellátni feladatait. A versenyképesség eléréséhez jelentős ültetvénykivágásra és -felújításra van szükség, és megfelelő mederbe kellene terelni a marketingstratégiát is – érintette a szőlő- és borágazat problémáit Bittsánszky János. Az elnök elmondta azt is, hogy az éves szinten 44 milliárd forint termelési értékű, mintegy 30-40 ezer ember megélhetését biztosító dísznövénytermelők is bajban vannak, mert rendkívüli importnyomással kellett megküzdeniük, versenyképességük csak jelentős műszaki fejlesztésekkel biztosítható. Hasonló állapotban van gyógynövényágazatunk is, amely a nyolcvanas-kilencvenes években Európa egyik legnagyobb exportőre volt. A vadon termő növények gyűjtése nincs szabályozva, a termelés pedig nem kapott kellő támogatást. Pedig az EU országaiban a földalapú támogatásban részesülő növénytermesztés kötelezően ugaroltatott területein a gyógynövénytermesztés támogatható, de ezt a lehetőséget nálunk idáig nem sikerült megvalósítani.
– Semmivel sem indokolható, hogy a kertészeti ágazat a jelentős agrárbüdzséből, a gabona- és húságazatokhoz képest elenyésző mértékben részesül. A kertészet gazdasági súlyának megfelelő részesedés esetén jelentős fejlődésnek indulhat, és Magyarország a régió kertészeti központjává válhat – összegezte Bittsánszky János, példaként Spanyolországot citálva, ahol az EU-csatlakozás után a kertészet fejlesztéséről döntöttek. Annak eredményképpen a spanyolok mára Európa vezető kertészeti hatalmává váltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.