Középkori templom Zalaszentgyörgyön

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2006. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egerszegből a nyáron alig észrevehetően folydogáló Zala völgyében vezet az út az Őrségbe. A megyeszékhelyet elhagyva pár percnyi autózás után szép arányú, támpilléres, gótikus szentély vonja magára a figyelmünket: jobbra előttünk Zalaszentgyörgy temploma áll az ősfás temetődomb tetején.
A ma négyszáz lakosú faluról 1326-ból származik az első híradás. Akkori birtokosa a Csébi nemzetségbeli Rezneki család. 1331-ben a pápai dézsmajegyzékben olvasható a neve, eszerint a község egyházas hely volt. 1353-ban „Zenthgyurg de iuxta Zala” alakban tűnik fel a Zala-parti település, 1473-tól pedig Zalaszentgyörgyként szerepel az iratokban. A Reznekiektől 1403-ban Zsigmond király hűtlenség miatt elkobozta a birtokot, új földesura az uralkodó kegyéből Egervári Mihály lett. Az adománylevél tanúsága szerint a falu plébánosa Tamás, ki még 1416-ban is viselte e tisztet. 1523-ban Kanizsai László bírta a falut, ekkor 26 jobbágytelket írtak össze benne.
Kilenc évvel később a Bécs ellen vonuló szultáni sereg kifosztotta Zalaszentgyörgyöt, a török veszedelem azonban később is gyakran visszatért. 1629-ben és 1643-ban, majd – miután 1651-ben a községet újjáépítették a jobbágyai – a szentgotthárdi csatába igyekvő muzulmán sereg rombolta le (1664). Végül 1676-ban Széchenyi György kalocsai érsek pénzen megváltotta, majd rendbe tetette a falut templomával együtt.
A Szent György-templom legrégebbi része téglából épült a XIII. század második felében. Öt méter széles, arányos téglányforma hajója eredetileg félköríves szentélyben folytatódott. Bejárata a nyugati oldalon nyílik, karcsú, hurokmintásra faragott kőoszlopok díszítik a félköríves portált. Nagy ívű konzol erősíti a homlokfalat, e fölött ül a kisméretű huszártorony (órapárkányos sisakja barokk). A déli oldalon látható a három román kori ablak, valamint a főpárkány alatt végigfutó, téglából rakott, a Dunántúl román kori építészetére jellemző fogazatsor.
A XIV. században az íves, román kori apszis helyébe a hajóval megegyező szélességű, sokszögzáródású, gótikus szentélyt építettek. Csúcsban összefutó diadalív választja el egymástól a két épületszakaszt; a hajót síkmennyezet fedi, a szentélyt kőbordás, gyámköveken nyugvó, ötfiókos boltozat. Ezen a szakaszon saroktámpillérek és keskeny, csúcsíves, mérműves ablakok teszik teljessé az épület harmonikus megjelenését.
Régészeti feltárása 1975-ben kezdődött – Vándor László vezetésével –, miután 1962-ben renoválás ürügyén nagyméretű ablakokat vágtak a falába. A falkutatás nyomán előkerültek a középkori részletek, közöttük a szentélyben egy, az 1400-as években keletkezett falkép töredéke is. Előbukkantak annak a díszítőfestésnek a maradványai is, amelyek a XVI–XVII. században a templomot használó protestánsok korából származnak. Tisztázódott, hogy az északi sekrestye barokk, amint a berendezés is XVIII. századi stílusjegyeket visel magán. Az 1980-ra befejezett kutatómunka utáni helyreállításra 1984–85-ben került sor, ennek eredménye lett Zala megye egyik legszebb középkori műemlék temploma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.