Nyócker

Ludwig Emil
2006. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múzeumkerttől a Tisztviselőtelepig, a Kerepesi úttól az Üllői útig ér a főváros VIII. kerülete. Itt, a Józsefvárosban voltak egykor a legnagyobb vásárterek és téglaégetők, itt épült az első pesti kórház, állatkórház, a Nemzeti Lovarda és Nemzeti Színház; itt kiáltották ki a márciusi forradalmat, itt volt a Pál utcai fiúk édes grundja, a titokzatos Füvészkert, a kálvária; itt voltak Krúdy kedvenc Dunán inneni kiskocsmái, és – a piacok meg a pályaudvarok miatt – itt volt az utcán nappal a legtöbb fuvaros, éjszaka a legtöbb örömlány.
1730 táján kezdődött a tágas terület felparcellázása és betelepítése, többnyire német ajkú iparosokkal, majd 1777-ben – a bécsi Josefstadt (az ottani 8. kerület) mintájára – Habsburg József trónörökösről keresztelték el az új városrészt. Az 1764-ben rajzolt térképen még csupán négy tér és hét utca volt jelölve, száz évvel később egyedül a Ganz és a MÁVAG gyáraiban 4000 munkás dolgozott. A Józsefvárosban volt a Ludovika (katonai akadémia); 1889-ben, a Stáció (ma Baross) utcai villamosvonal építésekor hatalmas telekspekulációk botrányától visszhangzott az egész főváros.
A Múzeum körút és a Nagykörút közötti palotanegyedben épültek a legpompásabb eklektikus házak. Gazdagon díszített homlokzatok, vörösmárvány lépcsők, kovácsoltvas rácsok, színes üvegablakok. Sajnos éppen ezek pusztultak le a legjobban. Egyszer fenn, egyszer lenn… Végül csak lenn: egyiküket, a Múzeum utca és Kálvin tér sarkán állót alig pár éve rombolták le, hogy a helyére azt a fekete üvegborzadályt emeljék, amelyet harmadik éve át sem vesz a hatóság. Az elmúlt öt-hat évtized során az Üllői, Baross és Rákóczi utak közötti városnegyedből is afféle dzsumbuj lett. A kibelezett házak, kifosztott kapualjak, lépcsőházak, kilógó vasbelű erkélyek, mocskos, omladozó falak közt, a régi, tisztes iparosok és vendéglősök helyén a legtisztességtelenebb iparokat űzők tanyáznak. Nincs már itt romantika, semmi könnyedség, semmi szépség.
Lehetett volna a Józsefvárosból is színes, vidám bohémnegyed, amilyen Párizsban, Rómában, Prágában van. Zenés bisztrókkal, zajos sörözőkkel, borozókkal, művészkocsmákkal és utcai festőkkel. Aztán lett belőle a nyócker…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.