Romano Prodi döntését a köztelevízió legnézettebb politikai vitaműsorában, a kedd esti Porta a Portában jelentette be, arra hivatkozva, hogy „a demokrácia szabályaival szöges ellentétben áll” a leköszönő kormányfő beszédét a párbajt követő adásidőre tenni.
A RAI köztelevízió vezetése hónapok óta próbált a vitapartnerek és az olasz műsorfelügyelet érdekeit összehangolva megfelelő időpontot találni, műsorvezetőt és objektív körülményeket felajánlani.
Végül megállapodás született az április 9-re kiírt választások előtti két időpontban is: egy március 13-i első összecsapásban, illetve egy április 3-ra tervezett visszavágóban, Berlusconi viszont az Itáliában évtizedek óta hagyománynak számító kormányfői sajtótájékoztatóból jottányit sem engedett. – Én mindenesetre ott leszek, és remélem, eljön a kihívóm is – összegezte az új helyzetet az olasz kormányfő, akinek nagy szüksége van az újabb médialehetőséget kínáló vitára, hogy legyűrhesse a még mindig néhány százalékpontos előnnyel rendelkező ellenzéki Unió vezérét.
Fennmarad a kérdés azonban, hogy vajon mihez kezdenek a műsorszervezők a rivális Professzor üres székével: Roberto Calderoli, a Mohamed-gúnyrajzos trikója miatt nemrég lemondott reformügyi miniszter szerint egy bábuval lehetne helyettesíteni Prodit, míg Lucio Malan Forza Italia-képviselő üresen hagyná a karosszéket, ami „még mindig hitelesebb, szimpatikusabb és hatásosabb lenne, mint maga a professzor”.
Saját szekértábora sem nézi jó szemmel Prodi visszalépését, annál is inkább, mert az Unió 281 oldal hosszúságúra sikeredett, nehezen érthetően megfogalmazott programkönyve enyhén szólva is verbális magyarázatra szorul a választópolgárok számára. A „megfutamodás” hírének hallatán ugyanakkor a tegnapi nőnapra való tekintettel három balközépi politikusnő is bejelentkezett, hogy együttesen szívesen megmérkőznének a Lovaggal Prodi helyett is, hogy megvédjék a mundér becsületét.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni