Úgy értékeli az elhangzottakat a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Greenpeace és az Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület, hogy a román kormányfő Budapesten elismerte: mindenképpen megnyitják a tiszai ciánszennyezést okozó nagybányai üzem technológiáját használó, ám annál sokkal nagyobb verespataki üzemet és az új aranybányát.
Tariceanu a Liberálisok Európáért 2006 című rendezvényen elhangzott mondatait a Hírszerző nevű internetes portál idézte, a Magyar Távirati Iroda jelentésében ugyanakkor mindössze az olvasható, hogy Románia liberális miniszterelnöke megemlítette azt a Verespatak ügyében született megállapodást, mely alapján a magyar hatóságoknak is lehetőségük van a projekthez kötődő dokumentumokhoz való hozzáférésre.
Mint Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének (MTVSZ) programvezetője kifejtette, az a tény, hogy a román kormányfő a környezeti hatástanulmány elkészülte előtt ilyen kijelentésekre ragadtatja magát, világosan mutatja azt, hogy az aranybánya megnyitása mögött egy előre borítékolt politikai elhatározás rejtőzik. Az MTVSZ mellett a Greenpeace arra figyelmeztetett, hogy a bányanyitás megvalósulásáról szóló kijelentés egy SZDSZ-es rendezvényen hangzott el, ezért felvetődik a gyanú, hogy Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter pártja támogatja az aranybánya megépítését.
Mint ismeretes, Tariceanut korábban a román zöldaktivisták is megvádolták, mert a bukaresti sajtóban olyan cikkek jelentek meg róla, amelyek a verespataki üzlettel is kapcsolatba hozták.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban (KvVM) lapunktól értesültek először Calin Popescu Tariceanu vitatott kijelentéséről. Mint megtudtuk, hivatalosan nem kaptak értesítést a román kormánytól, hogy módosult volna az álláspont Verespatak ügyében. Gombos András, a szaktárca SZDSZ-es környezetvédelmi államtitkára kérdésünkre kijelentette: nem hangzott el a Hírszerző által idézett mondat a rendezvényen, igaz, ő nem volt jelen a konferencián. – A magyar zöldtárca jelenleg is azon a véleményen van, hogy ne valósuljon meg az erdélyi Sziget-hegységben a ciántechnológiával működő vállalkozás – közölte lapunkkal a KvVM sajtóosztálya, amely rámutatott, hogy a bányatársaság még be sem nyújtotta a környezetvédelmi hatástanulmányát a román kormánynak.

Orbán Viktor: Ukrajna pénzt és fegyvert, az európai adófizetők pedig a számlát kapnak Brüsszeltől