Új jelentés kerül a BT elé az iráni atomprogramról

Újabb jelentést terjeszt az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé az iráni atomprogramról Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, miután mindenféle határozathozatal nélkül Bécsben befejeződött a szervezet kormányzótanácsának ülése – jelentette az MTI.

Hírösszefoglaló
2006. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 35 ország képviselőiből álló testület megállapította: az utóbbi 18 esztendőben folytatott iráni atomprogram számtalan nem tisztázott részlete, valamint az iráni együttműködési készség hiányosságai miatt a NAÜ nem tudja egyértelműen kijelenteni, hogy Teherán nukleáris programja kizárólag békés jellegű. A kormányzótanács február 4-i döntése alapján ez a jelentés, amelyet nem hoztak nyilvánosságra, automatikusan a BT elé kerül. Teherán óva intett attól, hogy ehhez az eszközhöz folyamodjanak a nyugati országok. Irán egyúttal bejelentette, hogy a BT elé terjesztés esetén felülvizsgálja olajexportját. Közölték, egyelőre nem tervezik a kivitel csökkentését.
*
A BT ez esetben minden valószínűség szerint tekintélyének teljes súlyával a NAÜ Iránnal kapcsolatos követelései mellett állna ki. Ha Teherán nem hajlandó teljesíteni a nemzetközi közösség elvárásait, a BT akár szankciókat is hozhat. Ez azonban egyelőre több mint kérdéses, tekintettel arra, hogy a testület öt állandó tagja közül Oroszország és Kína erős gazdasági kapcsolatokat tart fenn Iránnal, és főképpen Peking ragaszkodik ahhoz, hogy az iráni atomprogram körüli vitát további tárgyalásokon zárják le. Mindenesetre Nicholas Burns politikai ügyekben illetékes amerikai külügyi államtitkár Washingtonban tényként közölte, hogy a BT a jövő héten megkezdi az iráni nukleáris dosszié vitáját.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa valószínűleg felszólítja majd Iránt arra, hogy hagyjon fel atomkutatásaival, ellenkező esetben nem marad „következmények” nélkül elutasító magatartása – mondta Bécsben Gregory Schulte, az Egyesült Államoknak a NAÜ mellé akkreditált nagykövete. Nyilatkozatában az amerikai diplomata kifejtette: „Úgy gondoljuk, az első lépcsőben a BT felkéri Iránt, hogy működjék együtt a NAÜ-vel, és tegyen lépéseket a bizalom helyreállítására. A BT ezt követően az eddiginél szélesebb jogkörrel ruházza majd fel az atomügynökséget arra, hogy vizsgálja ki a mind zavarosabbá váló iráni nukleáris tevékenységet.”
Az amerikai nagykövet a NAÜ kormányzótanácsának az iráni dossziéról zajló, zárt ajtók mögötti ülésén úgy fogalmazott: Irán akkora mennyiségű urángázzal rendelkezik, amelynek dúsításával tíz atombombát tud előállítani. Megjegyezte, hogy Irán uránérc átalakításával 85 tonna hexafluoridhoz (UF6) juthat, amelyet ezt követően a centrifugákban dúsíthat. Az eljárás után az ázsiai ország tíz atomba gyártásához elegendő alapanyaggal rendelkezhet – mondta. Előzőleg több – többek között amerikai – szakértői elemzés is úgy tartotta, hogy Irán még több évre van atombomba készítéséhez szükséges technológia kifejlesztésétől és az anyagok beszerzésétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.